Manuel ve Otomatik Cam Krikosu Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Bir otomobilin yan camlarının açılıp kapanmasını sağlayan sistemin adına cam krikosu adı verilir. Peki ya cam krikosu fiyatları ne kadar? Manuel cam krikosu ne kadara değişir? Elektrikli yani otomatik cam krikosu ne kadara değişir? Manuel ve elektrikli cam krikosu fiyatı ne kadar? Ayrıca cam krikosu değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için cam krikosu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Bir otomobilin ne kadar kapısı varsa o kadarda açılır camları bulunmaktadır. Eski sistem veya donanım olarak düşük araçlarda camlar manuel yani elle çevrilerek açılıp kapanırken, yeni araçlarda camlar otomatik, yani elektrikli bir düğme yardımıyla açılıp kapatılırlar. Ancak her iki cam açma kapama sistemi de hemen hemen aynıdır. Birisinde camların aşağıya inip çıkması için gerekli gücü çevirerek kas gücüyle sağlarken, diğerinde bir elektrik motoru camların inip çıkmasını sağlar.

Cam krikosu sürekli olarak çalışan bir şey olduğundan zamanla kırılabilir veya teli kopabilir. Bu durumda cam krikosu tamiri gerekmektedir. Ancak tamir olamayacak kadar arıza yapmışsa cam krikosunun değiştirmeniz gerecektir.

Cam krikosu tamamen bozulmadan önce bir takım belirtiler verir. Bunlar erken teşhis için önemlidir ve daha fazla maliyet çıkmasını engeller.

Cam Krikosu Arızası Belirtileri

  • 1- Camların yavaş yavaş inip kalkması
  • 2- Camların inip kalkarken gıcırtı sesi çıkartması
  • 3- Camların inip kalkmaması veya kalkıp inmemesi
  • 4- Camın çizilmesi

gibi şeyler gösterilebilir. Bunların hepsi başka cam sorunlarından meydana gelebileceği gibi cam krikosu arızası nedeniyle ortaya çıkabilir. Eğer aracınızın camları çalışmıyorsa ve sorun cam krikosundan meydana geliyorsa değiştirmeniz veya cam krikosunu tamir ettirmeniz gerekecektir.

Cam Krikosu Ne Kadara Değiştirilir ve Tamir Edilir?

İlk olarak aracınızın cam krikosunu değiştirecek veya tamir ettirecekseniz, mutlaka işten anlayan bir ustadan yardım almalısınız. Zaten bu yazıyı okuyorsanız değiştirilmesi ve tamir edilmesi hakkında bilginiz yoktur demektir.

Cam krikosu tamiri : Eğer tamir edilebilecek düzeyde ise ustanız öncelikle kapı içlerini söktükten sonra krikoyu yerinden çıkartır ve arızanın kaynağın bulur. Arıza kriko teli veya halattan meydana gelebileceği gibi pek çok şeyden de olabilir. Sorun her ne olursa olsun ustanız kapı başına 150 – 250 lira işçilik ücreti karşılığında tamir edecektir. Ancak alınacak parçaları için sizin temin etmeniz gerekmektedir.

Cam krikosu değişimi : Burada manuel ve otomatik iki farklı cam bulunduğundan fiyatlarına da ayrı ayrı bakmamız gerecektir.

Manuel cam krikosu ne kadara değişir? : Manuel camlar elle çevrildiği için herhangi bir elektrikli motoru bulunmaz. Bunlar ucuzdur ve değişimi kolaydır. Örneğin bir Tofaş Şahin, Doğan veya Renault R9’un cam manuel cam krikosu fiyatları 250 ile 350 lira arasında değişmektedir. Bu tür araçların kapı içlerini sökmek kolay olduğundan ustanız kapı başına 150 lira işçilik ücreti alacaktır. Yani manuel cam açma krikosu değişim maliyeti 2022 yılı için cam başına 400 ile 500 lira arasında bir para tutacaktır.

Elektrikli cam krikosu ne kadara değişir? : Burada ise işler çok değişmektedir. Örneğin elektrikli cama sahip olan bir Broadway veya Tofaş Doğan SLX ile yine elektrikli cama sahip olan bir Mercedes E serisinin cam kriko değişimi için işçilik ücretleri farklı olacaktır. Öncelikle elektrikli cam krikosu fiyatları 400 ile 3.000 lira arasında değişmektedir. Ustanız ise cam başına 200 ile 500 lira işçilik ücreti isteyecektir. Kısaca bir otomobilin otomatik cam krikosu değişim maliyeti 2022 yılı için 600 ile 3500 lira arasında değişecektir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu