Klima Kompresörü Tamiri ve Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve işçilik Ücreti

Klima sisteminin kalbi olan kompresör ne kadara tamir edilir ve değişir? Klima kompresörü fiyatı ne kadardır? Klima kompresörü sökme ve takma işçilik ücreti ne kadar? Kısaca klima kompresörü değiştirme ve tamir ettirmenin 2022 yılı için maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Yaklaşık 30 yıldan bu yana otomobillerde seri olarak kullanılmaya başlayan klima sistemi özellikle konfor açısından çok önemli bir donanımdır. Sıcak yaz aylarında aracın için soğutarak adeta kurtarıcı rolü üstleniyor. A/C tuşu ile aktif edilen klima sisteminde AC düğmesine bastığınız anda kompresör devreye girer ve o andan itibaren soğuk hava üflemeye başlar.

Klima sisteminin kalbi konumunda olan kompresör adında da anlaşılacağı üzere basınç uygulayan bir parçadır. Klima kompresörü nasıl çalışır diye soracak olursak. Sistem içerisinde bir gaz vardır ve sıvı haldedir. Sürücü A/C tuşuna bastığı anda kompresörü çalışarak, sıvı haldeki klima akışkanını evaporatöre gönderir. Evaporatörde sıkışan sıvı gaz haline döner ve bu sayede klima sisteminin soğumasına yardımcı olur. Kısaca kompresör klima sıvısının gaz haline geçmesi için basınç uygulayan parçadır. Eğer aracınızın klimasının kompresörü çalışmıyorsa klima sistemi de çalışmayacaktır. Klima kmopresörü çalışmak için gücünü doğrudan motordan alır. Bir çok arabada klima aktif hale getirildiği zaman motor performansında düşme olur. Çünkü kompresör çalışmak için yüksek güç isteyen bir parçadır. Krank milinden, klima kayışı sayesinde dönmesi sağlanır.

Klima Kompresörü Tamiri ve Değişimi Ne Kadar?

Aracınızda klima sistemi varsa ve çalışmıyorsa büyük ihtimal kompresör arızasındandır. Genelde eski sistem araçların klimaları çalışmaz ve sürücüler bunu tamir ettirmeyi isterler. Bu sebeple ya arızalı kompresörlerini tamir ettirirler, ya çıkma kompresör alırlar ya da sıfır kompresör edinirler. Şimdi bu 3 duruma karşılıkta maliyetler hakkında bilgi verelim.

Kompresör Tamiri Maliyeti :  Özellikle az bulunan kompresörlerin tamir yoluna gidilir. Bir klima kompresörü tamiri fiyatı 1.000 ile 2.500 lira arasında değişecektir. Ayrıca ustanız kompresörü söküp takmak için 300 ile 500 lira arasında bir para alacaktır. Yani kompresörü tamir ettirmenin maliyeti 1500 ile 3.000 lira arasında değişecektir.

Çıkma Kompresör Fıyatları :  Burada satıcıya güvenmelisiniz ve çalışmayan kompresör sattığında geri iadesini yapacağı konusunda emin olmalısınız. Çıkma kompresör fiyatları aracın marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Ancak 2022 yılı için en ucuz clio’un çıkma kompresörü 2.000 liraya satılırken daha pahalı arabaların ki 7.500 liraya kadar çıkabilmektedir. Yine işçilik ücreti olarak 300- 500 lira arasında bir para alırlar.

Sıfır Kompresör Fiyatları : Eğer aracınızın parçası ucuz ve bol bulunur ise kompresör fiyatı da ucuz olacaktır. Bu durumda sıfır almak en iyi yoldur. Hem uzun ömürlü olacak hem de daha iyi soğutacaktır. sıfır kompresör fiyatları ise 3.000 ile 7.500 lira arasındadır. Yine takmak için işçilik ücreti 300 – 500 lira para isteyeceklerdir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Selamün aleyküm. 2006 model transporter yani t5 var. Klima aksamı yok. Komple klima takılacak. Parçalar ve işçilik ne kadar. Ayrı ayrı veya toplam. Bir de adres nedir ve ne kadar zaman alır
    Teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu