Marş Otomatiği Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

İçten yanmalı araçların çalışması için marş sistemi lazımdır. Bu sistemin önemli parçalarından bir tanesi olan marş otomatiği fiyatı ne kadardır? Marş otomatiği değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2022 yılı marş otomatiği değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınız ister dizel ister benzinli olsun. Motorunun çalışması için mutlaka marş sisteminin olması gerekmektedir. Aracın kontak anahtarını çevirdiğinizde marş sistemini devreye sokarsınız. Marş motoru dönerek, aracın volant dişlisini çevirir ve motora ilk hareketi sağlamış olur. Bu süreden sonra marş sistemi devreden çıkar. Tekrar aracınızı stop edip çalıştırana kadar bir görevi yoktur. Marş sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi de marş otomatiğidir. Marş otomatiği değişim maliyetine geçmeden önce ne işe yaradığı hakkında bilgi verelim.

Marş Otomatiği Ne İşe Yarar?

Diğer adı marş solenoidi olan marş otomatiğinin iki görevi bulunmaktadır. Öncelikle aracınızın anahtarını çevirdiğinizde aküden gelen elektrik direk olarak marş motoruna gitmez. Onun yerine hemen marş motorunun üstünde bulunan marş otomatiğine girer. Otomatik içerisine elektrik geldiği anda, içinde bulunan piston yukarı kalkar ve marş motoruna elektrik geçmesini sağlar. Yani 1. görevi marş motoruna elektrik göndermektir. İkinci görevi ise marş motorunun ucunda dişli bulunur. Bu dişlinin volant dişlisine doğru uzaması için marş otomatiği bir valfi ittirir. Böylelikle marş motoru ile volant arasındaki dişli bağlantıyı sağlamış olur. Marş otomatiği arıza yaptığı zaman aracınızı çalıştıramazsınız.

Marş Solenoidi Yeri

Marş Otomatiği Arızası Belirtileri

  • Marş motorunun boşa dönmesi
  • Arabanın marş almaması
  • Kontağı çevirinde tık sesi gelmeden çalışmaması

gibi şeyler gösterilebilir. Her ne olursa olsun aracınızın marş otomatiği arızalanırsa çalıştıramayacağınız için değiştirmeniz gerekecektir. Bu durumda ya aracın başına usta getireceksiniz ya da bir çekici ile aracınızı sanayiye götüreceksiniz.

Marş Otomatiği Ne Kadara Değiştirilir?

Marş otomatiğinin değiştirilmesi ustalık isteyen bir iştir. Bu sebeple bir oto elektrikçiden yardım almanız sizin faydanıza olacaktır. Ustanız ilk olarak marş otomatiğinden arızanın kaynaklandığını belirler ve size yeni marş otomatiği almanızı söyler. Marş otomatiği parça fiyatı 350 ile 750 lira arasında değişmektedir. Değişimi için işçilik ücreti ise 250 lira civarında alınmaktadır. Kısaca marş otomatiğini değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 600 ile 100 lira arasında bir para tutacaktır.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu