Amortisör Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Bir otomobilin en önemli yürüyen ekipmanlarından bir tanesi olan amortisör ne kadara değişir? Amortisör fiyatı ne kadar? Amortisör değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı amortisör değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızla yolda giderken çukurlardan ve kasislerden geçerken çok daha sallanmasını isteriz. Bir çukurdan geçtiğinizde aracın içinde ne kadar az hissedilirse o derecede iyidir. Bunu sağlayan yürüyen aksamda bulunan parçalardan bir tanesi de amortisördür. Amortisör günümüzde otomobillerde teker başına bir tane bulunmaktadır. Amortisörün görevi yolda giderken aracın tekerlerinin yola tam basmasını sağlamak ve tekerlerin yol ile bağlantısının kesilmemesini yerine getirmektir. Bunu yaparken de titreşimleri aracın içinde olabildiğinde en az seviyede hissettirmektir.

Amortisörün içinde yağlı bir sistem bulunmaktadır. Çukurlara sert girildiğinde amortisörün kaldırabileceği yükten daha fazlası bindiğinde yağ kaçaklarına yani amortisörün patlamasına neden olur. Ayrıca aracın bir amortisörü patlaksa yük sağlam olan diğerlerine binecek ve zamanla onlarında patlamasına neden olacaktır. Bu sebeple aracınızın amortisörünün patlak olduğunu düşünüyorsanız hemen değiştirmeniz çok daha fazla maliyet çıkmaması açısından iyidir. Ayrıca patlak bir amortisör aracın yol tutuşunu düşüreceği gibi sağa ya da sola çekmesine de neden olacaktır. Amortisör patlaması hemen her sürücünün başına gelen bir şeydir. Bir amortisörün ömrü ortalama 100 bin kilometredir. Ancak engebeli yollarda daha fazla kullanılan araçların daha çabuk patlamaktadır.

Amortisör Ne Kadara Değişir?

Amortisör değiştirmek için aracınızın lifte kaldırılması gerekmektedir. Bu sebeple ustanız önce aracınızı lifte kaldıracak ve patlak olan amortisörü yerinden sökecektir. Ardından helezon yayını yerinden çıkartacaktır. Daha sonra yeni amortisörün üstüne helezon yayı takılır ve tekrardan amortisör yerine yerleştirilir. Amortisör fiyatları 2022 yılı için tane başına 200 ile 500 lira arasında değişmektedir. Ayrıca ustanız amortisör başına en fazla 100 lira işçilik ücreti karşılığında yenisi ile değiştirecektir. Kısaca bir otomobilin tek amortisörünü değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 300 ile 500 lira arasında bir paraya mâl olacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu