İkinci El Oto Satışındaki Düzenleme 2022

İkinci el oto satışındaki düzenleme 2022 yılı itibariyle Resmi Gazete‘de yayımlanarak bugün itibar ile yürürlüğe girdi. Şuradan -> Resmi Gazete 2. el oto satış düzenlemesi okuyabilirsiniz. Artık ikinci el otomobil satışında 6 ay ve 6 bin kilometre şartı aranacak.

İkinci El Oto Satışına Düzenleme
İkinci El Oto Satışına Düzenleme

Araç alım satımından gelir elde etmeyen kullanıcılar ise bu son yürürlüğün kapsamı dışında bırakıldı.

İkinci El Oto Satışındaki Düzenleme Kimleri Kapsayacak?

1 Temmuz 2023 önce doğrudan ya da dolaylı olarak, ikinci el kara taşıtı ticareti ile uğraşanlar ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmemiş araçlarını satamayacak. Ticaret bakanlığı gerek görürse bu süreyi 6 ay daha uzatma yetkisine sahip.

Düzenleme yürürlüğe girmeden önce tescil edilen araçların satışı ise 15 Eylül 2022 tarihine kadar devam edebilecek.

İkinci el oto satışındaki düzenleme sonucuna göre rent a car ve oto galeri sahipleri ilk tescili yapılan otomobilleri 6 ay ve 6 bin kilometre sınırını geçmediği sürece satamayacak. Bu arada kedi özel arabasını satmak isteyenlere, 3 araca kadar her hangi bir ay ve kilometre sınırı şartı sunulmadı. Bakanlığın bu konu ile ilgili açıklaması şöyle

“Nihai tüketiciler tarafından yapılan ikinci el motorlu kara taşıtı satışları bu düzenlemenin dışında olacaktır. Ancak, nihai tüketiciler tarafından bir takvim yılı içinde yapılan üçten fazla otomobil ve arazi taşıtı satışları da ticari faaliyet kapsamında değerlendirilebileceğinden, bu taşıtların satışı ilk tescil tarihinden itibaren altı ay ve altı bin kilometre kısıtlaması kapsamında yer alabilecektir.

Özel Şahıslar Araçlarını Satabilecek mi?

Stokçuluk ve fırsatçılık sebebi ile sürekli artan fiyatların önüne geçilmesi amaçlanan bu yürürlük, ticaret faaliyeti dışında özel aracını satmak isteyen kişileri 3 araca kadar ay ve kilometre sınırından muaf tutmakta.

Yani özel aracınızın satışını 3 araç limitini geçmediğiniz sürece bu yürürlükten muaf olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Yürürlük Dışı Araçlar Hangileri?

Kamyon, otobüs, kamyonet ve benzeri taşıt türleri bu kısıtlamanın dışında bırakıldı.

Yaren Naz Çıkmaz

Merhaba! Ben Yaren, 1991 İzmir doğumluyum. Şuanda otomotiv yedek parça üreten bir fabrikanın iş geliştirme uzmanıyım. Otobilgisi.com ile otomobil tutkumu sizlerle paylaşma keyfini yaşıyorum:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu