El Freni Teli (Halatı) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

El freni bulunan otomobillerden el freni halatı adı verilen bir parça vardır. Peki el freni teli ne kadara değişir? El freni teli fiyatı ne kadar? El fireni teli değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca el freni teli değiştirmenin 2022 yılı için maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobiller park ettiği zaman el freni denilen bir sistem kullanılır. El freninin görevi aracın park halindeyken hareket etmesini önlemektir. El frenine park freni adı da verilir. Sürücü el frenini çektiği anda bir tel yardımıyla fren balataları çekilir ve sıkışık halde kalır. İşte bu sıkıştırma sırasında sürekli olarak gerili bir halde bulunan halata el freni teli adı verilir. El freni teli kısaca aracın park halindeyken frenlerinin kilitli kalmasını sağlayan ve el freni hareketini fren sistemine ileten teldir.

El freni teli sürekli olarak kullanıldığı için zamanla kopabilir veya esneyebilir. Bu durumda aracınızın el freni tutmaz olacaktır. Veya el freni kaçırıyorsa bunun sorumlusu büyük ihtimal el freni telinin gevşemesinden kaynaklanıyordur.  Eğer aracınızın el freni doğru tutmazsa hem el freni tutmayacak hem de aracınız muayeneden kalacaktır. Ayrıca arabanızı yokuş bir yere park ettiğinizde geri kaçmasına ve daha ciddisi kazalara neden olabilir. Bu sebeple el freni halatını her 5 yıl ya da 100 bin kilometrede bir değiştirmeniz gerekmektedir.

El freni halatı çalışma prensibi. Ortada el freni ekolayzırı bulunuyor. Ayar buradan yapılıyor.

Fren Freni Teli (Halatı) Ne Kadara Değişir?

El freni telini kendiniz değiştirebilirsiniz. Ancak bir ustadan yardım almanızı tavsiye ederim. Ustanız ilk olarak aracınızı lifte kaldıracak ve eski veya kopmuş el freni telini yerinden çıkartacaktır. Daha sonra hangi tarafın koptuysa onun yenisini almanızı isteyecektir. Çünkü kopan bir el freni halatını tekrardan tamir etmek mümkün değildir. Bazı sanayilerde kaynatıyorlar ama bunu asla onaylamıyoruz. Çünkü kısa süre içinde kaynak noktasından yeninden kopuyor.

El freni teli fiyatı 150 ile 200 lira arasında değişmektedir. Bir otomobilde iki tane el freni halatı bulunur. Ustanız tel başına 50 lira bir işçilik ücreti karşılığında 1 saatlik bir süre içerisinde el freni halatını değiştirecektir. Ayrıca değişim yapıldıktan sonra gergi ayarının da yapılması gerekmektedir. El freni ekolayzır ayarı yapılmalıdır. Kısaca el freni halatını değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 200 lira civarında bir para tutacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu