Vites Kolu Körüğü Nasıl Değiştirilir? Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Manuel şanzımanlı araçlarda bulunan vites kolu körüğü nasıl değiştirilir? Vites kolu körüğü fiyatı ne kadar? Vites kolu körüğü değişimi işçilik ücreti ne kadar?

Eski arabalarda dikkat etmişsinizdir. Vites kolu uzun bir demir ucunda vites topuzundan ibaretti. Ancak bu çok çirkin bir görüntü olmasına neden oluyordu. Otomobil üreticileri de vites kolu demirinin üstüne deri veya vinlex kaplama bir örtü koymaya başladılar. Böylelikle daha estetik bir görüntü olmaya başladı. Sürücü vites kolunu sürekli olarak ileri geri ittirir. Bu da körüğün zamanla yırtılmasına neden olur. Peki ya vites kolu körüğü nasıl değiştirilir?

Vites Kolu Körüğü Nasıl Değiştirilir?

Öncelikle vites körüğünün topuz ile birlikte olup olmadığını anlayın. Çünkü bazı modellerde vites topuzuyla körük birlikte satılmakta. İlk olarak vites körüğü çerçevesini sökün. Ardından vites topuzunu çevirerek çıkartın. Eğer çıkmıyorsa bir tornavida yardımıyla dibinden kaldırarak çıkartın ve körüğü ve topuzu takın.

Vites Kolu Körüğü Ne Kadara Değiştirilir?

Vites körüğünün değişimi çok basit bir işlemdir. Ancak benim elimden gelmez derseniz bir ustaya değiştirtebilirsiniz. Öncelikle vites körüğü fiyatı 50 ile 500 lira arasında değişebilir. Bu topuzuyla birlikte satılıp satılmadığına göre değişkenlik gösterebilir. Değişimi için ise 30 ile 200 lira arasında bir işçilik ücreti isterler. Yani 2022 yılı için vites kolu körüğünü değiştirmenin maliyeti 80 ile 700 lira arasında bir para tutacaktır.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu