Yağ Pompası Ne Kadara Değişir? Fiyat ve İşçilik Ücreti

İçten yanmalı her motorda bulunan yağ pompası ne kadara değiştirilir? Yağ pompası fiyatları ve yağ pompası değişimi işçilik ücreti ne kadar tutar? İşte tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Yağ pompası bir otomobilin en önemli parçalarından bir tanesidir. Eğer otomobili bir insan vücudu gibi görecek olursak yağ kan, yağ pompası ise kalp görevini gören parçadır. Otomobilin motorunun içinde pistonlar sürekli olarak aşağı yukarı hareket ederler. Bu hareket sonucunda ortaya çıkan sürtünme nedeniyle oluşabilecek aşınma motor yağı tarafından en aza indirgenir. Ayrıca motor içerisindeki ısı yağ sayesinde düşürülür.

Motorun içerisine bu yağı göndermekle görevli olan parça ise yağ pompasıdır. Yağ pompası gücünü triger kayışından alır ve aracın motoru çalıştığı süre boyunca sürekli olarak karterden aldığı yağı motora pompalar.

Yağ pompası arıza yaptığı zaman aracınızı gösterge panelinde yağ lambası işareti yanar. Bu ikaz lambası hemen her otomobilde bulunur ve bulunması da gerekir. Çünkü yağsız kalan bir araba motoru dakikalar içerisinde ölecektir ve yatak saracaktır. Motor içerisindeki yağın basıncını ölçen sensöre ise yağ müşürü adı verilir.

Yağ Pompası Değişimi Ne Kadar Tutar?

Aracınızın yağ pompası değişirken yağı ve yağ filtresi de değişmektedir. İlk olarak parça fiyatlarına bakalım. Ortalama bir otomobilin yağ pompası 750-1000 lira arasında değişmektedir. Aracınızın 4 litre yağ aldığını düşünürsek bugün 250 lira gibi bir fiyata satılıyor. Yağ pompası değişimi yaklaşık olarak 4 saat falan sürmektedir. Ustanız ayrıla 500 ile 750 lira arasında bir işçilik ücreti isteyecektir. Pompa değişirken aracınızın lifte kaldırılması gerekir. Ayrıca karter, tabla ve triger kayışı da sökülür. Kısaca bir otomobilin yağ pompası değişimi 4-5 saat bir zaman sürecek ve size 2.000 liraya mâl olacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum. Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.