Yağ Pompası Değişimi Ne Kadar? Fiyat ve İşçilik Ücreti

İçten yanmalı her motorda bulunan yağ pompası değişimi ne kadar tutar? Yağ pompası fiyatları ve yağ pompası değişimi işçilik ücreti ne kadar tutar? İşte tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Yağ Pompası Değişimi
Yağ Pompası Değiştirilme İşlemi

Yağ pompası bir otomobilin en önemli parçalarından bir tanesidir. Eğer otomobili bir insan vücudu gibi görecek olursak yağ kan, yağ pompası ise kalp görevini gören parçadır. Otomobilin motorunun içinde pistonlar sürekli olarak aşağı yukarı hareket ederler. Bu hareket sonucunda ortaya çıkan sürtünme nedeniyle oluşabilecek aşınma motor yağı tarafından en aza indirgenir. Ayrıca motor içerisindeki ısı yağ sayesinde düşürülür.

Motorun içerisine bu yağı göndermekle görevli olan parça ise yağ pompasıdır. Yağ pompası gücünü triger kayışından alır ve aracın motoru çalıştığı süre boyunca sürekli olarak karterden aldığı yağı motora pompalar.

Yağ pompası arıza yaptığı zaman aracınızı gösterge panelinde yağ lambası işareti yanar. Bu ikaz lambası hemen her otomobilde bulunur ve bulunması da gerekir. Çünkü yağsız kalan bir araba motoru dakikalar içerisinde ölecektir ve yatak saracaktır. Motor içerisindeki yağın basıncını ölçen sensöre ise yağ müşürü adı verilir.

Yağ Pompası Değişimi Ne Kadar Tutar?

Aracınızın yağ pompası değişirken yağı ve yağ filtresi de değişmektedir. İlk olarak parça fiyatlarına bakalım. Ortalama bir otomobilin yağ pompası 750-1000 lira arasında değişmektedir. Aracınızın 4 litre yağ aldığını düşünürsek bugün 250 lira gibi bir fiyata satılıyor.

Yağ pompası değişim işlemi yaklaşık olarak 4 saat falan sürmektedir. Ustanız ayrıla 500 ile 750 lira arasında bir işçilik ücreti isteyecektir. Pompa değişirken aracınızın lifte kaldırılması gerekir. Ayrıca karter, tabla ve triger kayışı da sökülür. Kısaca bir otomobilin yağ pompası değişimi 4-5 saat bir zaman sürecek ve size 2.000 liraya mâl olacaktır.

Zaman zaman kullanıcılarımızdan gelen geri bildirimlere göre, yağ pompası değişimi yapılması için başvurulan servislerin fahiş fiyatlar ile sürücülere fatura çıkardığına dair şikayetler almaktayız. Eğer aklınızda bir şüphe var ise, farklı servislerden fiyat almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca sitemizdeki soru-cevap kısmından bize ulaşabilir ya da ilanlar kısmındaki servislere yönelebilirsiniz.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

2 Yorum

  1. Metin Bey merhaba. 2006 model Opel Corsa C aracım var. Rölantideyken yağ lambası yanıyor, hareket edince sönüyor. Servise götürdüm, Yağ pompası arızalı, o değişecek dediler., Yalnız yağ pompasıyla beraber yağ, yağ filtresi, hava filtresi, triger zinciri, conta vs vs de değişecek deyip 2000 TL de işçilik 7600 TL masraf çıkardılar. Triger zincirini yeni değiştirdim dedim, biz arabanın mazisini bilmeyiz, madem yeni onu değiştirmeyiz dediler. Hava filtresi yeni dedim, onu da değiştirmeyiz dediler. Parçalara bakmadan bunlar da değişecek deyip masraf çıkarmaları normal mi? Böyle garip bir muhabbetten sonra anladım ki adam kazıklamaya çalışıyor. Yağ pompası değişimi için başka hangi parçaların değişmesi gerekir, triger zincirinin değişmesi gerekir mi? ortalama masraf ne çıkar. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

    1. Oğuz Bey merhaba, ben otobilgisi.com moderatörlerinden Selim Çetinkaya. Yağ pompası arızası uzun süre müdahale edilmemesi durumunda diğer parçaların da değişmesine sebebiyet vermektedir. Triger zinciri aşınmadan dolayı zarar görmüşse değişmesi uygundur. Yağ filtresi ve hava filtresinin çeşitli aralıklarla değişmesi aracın ömrünü uzatır. Fakat bunların tamamına özenli bir kontrolden sonra karar verilmelidir. 2006 Model Opel Corsa C için 7600TL fahiş bir fiyattır. Mevcut arıza gerekli görüldüğü takdirde tüm saydığınız işlemler dahil 5000TL altı bir rakama tamamlanabilir. Sadece yağ pompasının değişmesi ise çok daha cüzi fiyatlara yapılmaktadır. Başka servisle görüşmenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu