Direksiyon Kutusu Değişimi Ne Kadar Tutar? Tamiri, Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Her otomobilde muhakkak bulunan direksiyon kutusu ne kadara değişir? Direksiyon kutusu fiyatları ne kadardır? Direksiyon kutusu değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca direksiyon kutusu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.


Sürücü direksiyon simidini çevirmeye başladığında güç, direksiyon kutusu tarafından algılanır ve tekerlerin sağa sola dönmesi için direksiyon kutusu mili sağa ve sola çıkmaya başladı. Direksiyon kutusu gücü rot kolu, oradan rot ve tekerlere iletir. 3 farklı tür direksiyon kutusu vardır. Bunlardan birincisi eski sistem gramyerli (kramyer) hidrolik olmayan, ikincisi hidrolik, son olarakta elektrik destekli hidrolik direksiyon kutusudur. Bu sebeple aracınızın direksiyon kutusu arıza yaptığı zaman muhakkak belirtiler verecektir.

Direksiyon kutusu arızası belirtileri çok belirgindir. Örneğin direksiyon boşluğu artar veya direksiyon döndürürken sesler gelmeye başlayabilir. Her ne olursa olsun zamanında arıza çözülmezse daha ciddi sorunlara hatta kaza yapmanıza bile neden olabilir. İşini bilen bir usta sorunun direksiyon kutusundan kaynaklandığını anlayabilir.

Direksiyon Kutusu Tamiri Fiyatı Ne Kadardır?

Direksiyon kutusu pahalı bir parça olduğu için genelde tamir ettirme yolu seçilir. Bunun için ustanız direksiyon kutusunu söker ve tornacıya gönderir. Tornacı hidrolik yağı sızdıran parçayı ve içerisindeki keçeleri değiştirir. Sonuç olarak artık direksiyon kutusu arızası çözülmüş olacaktır. Bunun işlem2021 – 2022 yılı için tornacı 250 lira civarında ustanızda direksiyon kutusu sökme ve takma işlemi için 300 lira işçilik ücreti alacaktır.  Yani direksiyon kutusunu tamir ettirmenin maliyeti en az 500 – 600 lira arasında bir fiyat tutacaktır.

Direksiyon Kutusu Ne Kadara Değişir?

Aracınızın direksiyon kutusu tamir olamayacak kadar arıza yapmış ise değiştirilmesi gerekecektir. Bu durumda yeni bir direksiyon kutusu almanız gerekecektir. Ancak fiyatlar çok farklıdır. Örneğin kara direksiyon diye geçen direksiyon kutuları (hidrolik olmayan) 500 lira ike hidrolik direksiyon kutuları 1500 ile 2500 lira arasında, elektrik destekli direksiyon kutuları ise 2000 ile 4000 lira arasında değişmektedir. Ayrıca ustanız direksiyon kutusunu değiştirmek için 300 ile 600 lira arasında bir işçilik ücreti alacaktır. Kısaca 2021 – 2022 yılı için direksiyon kutusunu değiştirmenin maliyeti 2500 ile 5000 lira arasında bir paraya mâl olacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu