Fren Müşürü Nedir ve Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Fren pedal sensörü olarak ta bilinen fren müşürü her otomobilde bulunan bir parçadır. Fren lambalarını yakmak dışında pek çok görevi vardır. Peki ya fren müşürü ne işe yarar? Fren müşürü ne kadara değişir? Fren sensörü fiyatı ne kadardır ve değişimi için işçilik ücreti nedir? Kısaca fren müşürü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızla yolda giderken frene bastığınızda arka fren lambalarının yanması gerekir. Bunun için frene basıldığını anlayan bir sensöre ihtiyaç vardır. İşte fren müşürü, sürücünün fren pedalına bastığını anlayan elektronik bir anahtardır.

Fren müşürünün yeri, fren pedalının hemen altında yer almaktadır. Pedalın üst demirine doğru baktığınızda orada takılı olduğunu göreceksiniz. Siz frene bastığınız anda müşür üstünde bulunan düğme içine girer ve devre tamamlanır. Böylelikle fren lambaları yanmaya başlar.

Buraya kadar sadece fren lambalarının yanmasıyla alakalı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak yeni nesil araçlarda böyle değildir. Örneğin aracınızda bir hız sabitleyiciyi devreye soktunuz, frene daha dokunduğunuz anda devreden çıkar. İşte sizin frene bastığınızı anlamasının yolu fren müşüründen geçer. Yeni nesil araçlarda fren müşürü doğrudan motor kontrol ünitesine (ECU) bağlıdır. Bu sebeple arıza vermesi durumunda aracınızda pek çok donanım çalışmayacaktır.

Fren Müşürü Arızası Belirtileri

  • Fren lambalarının sürekli yanması
  • Fren lambalarının yanmaması
  • ESP sisteminin devre dışı kalması ve çalışmaması
  • Hız sabitleyicinin çalışmaması
  • ABS sisteminin çalışmaması
  • Arabanın limp moduna (koruma  modu) girmesi

gibi belirtileri gösterir. Aracınız eskiyse sadece fren lambalarıyla ilgili sorun yaşarsınız. Ayrıca otomatik vitesli araçlarda aracı “P” ve “N” pozisyonuna almak için frene basmanız gerekir. Ancak fren şalteri bozulduğu zaman vites değiştiremezsiniz. Yani otomatik şanzımanda vites değiştirememe sorunları gösterebilir.

Fren Müşürü Çalışma Prensibi ve Bulunduğu Yer

Fren Müşürü Ne Kadara Değişir?

Fren müşürünün çalışmamasının en büyük nedeni yerinden çıkmış olmasıdır. Aracınızın fren pedalının üstünde müşürü bulun ve yerine takılı olduğundan emin olun. Eğer çıkmış ise zaten yerine taktığınızda sorun hallolacaktır. Ancak fren müşürü bozulduysa değiştirmeniz gerekir. Fren müşürü fiyatı ortalama 100 liradır. Kendiniz de kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Ancak ben uğraşamam diyorsanız 50 lira işçilik ücret karşılığında sanayide 10 dakika içinde değiştireceklerdir. Yani fren şalteri değiştirme maliyeti 2022 yılı için 150 lira civarında bir para tutacaktır.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. 2020 honda eco civic otomatik vites arabamın vites kolu kitleniyor. p park pozisyonundan ileri gitmiyor. Arabadan inip kitleyip tekrar çalıştırdığımda aynısı oluyor. Bu işlemi 4-5 kez yaptıktan sonra ise d veya anaryaya geçiyor. Acaba neden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu