Sigorta Kutusu Ne Kadara Değişir? Fiyat ve Ücret

Her otomobilde mutlaka bir sigorta kutusu vardır. Peki ya sigorta kutusu ne kadardır. Sigorta kutusu fiyatları ne kadar? Sigorta kutusu değişim ücreti ne kadardır? Kısaca sigorta kutusu değiştirme maliyeti ne kadar tutar?

Otomobillerde bazı donanımların elektrik sistemleri sigorta fişleri tarafından korunurlar. Örneğin far, silecek, çakmaklık ve vb. benzeri elektrik ile çalışan donanımlar sigortaya sahi donanımlardır. Sigortanın amacı bu tür donanımları yüksek ve alçak elektrik gerilimine karşı koruyarak sürekli çalışmasını sağlamaktır.

Sigorta fişlerinin hepsinin derli toplu bir yerde bulunması gerekir. Aracınızı bir oto elektrikçiye götürdüğünüzde örneğin benim çakmaklığım çalışmıyor dediğinizde ilk olarak sigorta arayacaktır. İşte uğraşmamak için tüm donanımların sigortası bir yerde toplanmıştır. Sigorta kutusunun görevi tüm sigortaların bir yerde toplu halde bulunmasını sağlamaktır.

Sigorta kutusunun yeri otomobillerin marka ve modeline göre değişmektedir. Bazı markalar sigorta kutusunu arabanın kaputunun altına yerleştirirken, bazıları sürücü tarafına, bazıları ise torpidonun altına koymaktadır.

Sigorta kutusunda tüm fişler bulunmaktadır. Böylelikle aracınızın donanımlarının sigortasının nerede olduğunu uzun uzun aramazsınız.

Sigorta Kutusu Neden Arızalanır?

Sigorta kutusunda plastik ve bakır alüminyum karışımlı maddeler bulunmaktadır. Aracınızla birlikte sürekli olarak soğuğa, sıcağa ve neme maruz kalır. Bu dış etkenler sigorta kutusunun bakır kısmının paslanmasına ve korozyona uğramasına neden olur. Bu da iletkenliğini azaltan bir durumdur. Aracınızın donanımlarının sigortası sürekli olarak atıyorsa, sigorta kutusu arızalı olabilir. Sigorta kutusu arızası belirtilerinin en çok görüleni budur.

Sigorta Kutusu Nasıl Değiştirilir?

Aracınızın sigorta kutusunu değiştirmek için oto elektrikten biraz anlamanız gerekmektedir. Çünkü değiştirirken tüm sigorta fişlerini yerinden sökeceksiniz. Her sigorta fişi farklı ampere sahiptir. Bu sebeple yeni kutuyu takarken, hangi donanım kaç amper onu bilmeniz gerekir. Bizim size tavsiyemiz eğer bilmiyorsanız sigorta kutusunu değiştirmek için bir oto elektrikçiden yardım almanızdır.

Sigorta Kutusu Ne Kadara Değişir?

Bir otomobilin sigorta kutusu fiyatı marka ve modele göre değişmektedir. Ancak ortalama 150 ile 300 lira arasında bir fiyata satılmaktadır. Ustanız ise 2021 – 2022 yılı için değişim işçilik ücreti olarak 50-100 lira bir para alacaktır. Kısaca bir sigorta kutusunu değiştirmek en fazla 300 lira maliyet oluşturacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu