Arka Fren Tablası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Bazı otomobillerin arka fren sisteminde kampana kullanılmaktadır. Kampanalı frenlerde bulunan arka fren tablası fiyatı ne kadar? Arka fren tablası değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca fren tablası değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Günümüz otomobillerinde genelde disk fren kullanılmasına rağmen hala daha arka tekerleri kampana otomobiller üretilmektedir. Ayrıca 2005 yılından önce üretilen çoğu aracın arka tekerlerinde kampana adı verilen sistem vardır. Kampana frenlerin çalışması disklere göre biraz daha farklıdır. fren tablasının içinde bulunan sistem tablaya baskı yaparak aracın durmasını sağlar. Ayrıca en freni de arka tekerleri kitler. Bu sebeple fren tablası araba çalışmazken bile bir baskı altındadır.

Fren tablasının içinde fren merkezi, kampana, arka fren balatası ve yay bulunur. Bunların hepsi bir ortaklık halinde çalışarak arka frenlerin tutmasını sağlar.

Arka Fren Tablası Arızası Belirtileri

Fren tablası arızası nasıl anlaşılır diye soracak olursanız pek çok belirtisi bulunmaktadır. Genelde fren tablası çatladığı için genişler. Bu da frenleme sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Fren tablası arızası belirtileri ise;

  • El freninin tutmaması
  • Frene basınca arabanın sağa ya da sola çekmesi
  • Frene basınca arka tekerlerden ses gelmesi
  • Frenlerin daha uzun mesafede durması
  • Fren hidrolik yağının eksilmesi
  • Arabanın yolda giderken kendi kendine fren yapması ya da arka tekerleri frene basmamanıza rağmen kilitlemesi

gibi şeyler gösterilebilir. Fren tablası tamir edilemeyen bir parçadır. Bu yüzde arıza yaptığı zaman değiştirilmesi gerekmektedir.

Arka Fren Tablası Ne Kadara Değişir?

Fren tablası genelde çatladığı ve kırıldığı için değişmektedir. Ayrıca uzun süre yapılan yolculuklarda ısınır, sonunda bir suyla temas ederse ovalliğini kaybeder. Eğildiği durumda tornacıda düzelttirilebilir. Tabla fiyatı ise 500 ile 1000 lira arasında değişmektedir. Ayrıca sökülmesi takılması için işçilik ücreti olarak 200 lira alınmaktadır. Tabla genelde set halinde satılmaktadır. Kısaca bir tekerin tablasını değiştirmek 2022 yılı için 700 ile 1200 lira arasında değişecektir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu