Karter Muhafaza (Alt Koruma) Değişimi Ne Kadar? Taktırma Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Otomobillerin motor aksamının en önemli koruma parçalarından bir tanesi olan karter muhafaza yani alt koruma ne kadara değişir? Karter muhafaza fiyatı ne kadar? Karter muhafaza değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı karter muhafaza taktırma ve değiştirme maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin motorunun üst kısmı olduğu kadar alt kısmının da büyük önemi vardır. Ancak arabanın motor bloğunun en altında karter bulunur. Karterin görevi motor yağının depolanmasını sağlamaktır. Karter ince bir sac metalden yapılmıştır. Ülkemizde yollar genellikle bozuk olduğu için aracınızın altını yere çarpmanız çok olası bir şeydir. Eğer arabanızın altını yere vurduğunuzda karter delinirse ve yağ sızdırmaya başlarsa motor yağsız kalacaktır. Bunu hemen fark etmezseniz, yağsız kalan motor yatak saracağı için çok ciddi ve maliyetli sonuçlara neden olabilir.

Karter Muhafaza Sacı Ne İşe Yarar?

Karter muhafaza diğer adıyla motor alt koruma sacı, alttan gelebilecek darbeleri karşılayarak kartere bir zarar gelmesini engellemektir. Biraz kalın bir demirden yapılan karter muhafaza sacı, otomobillerde sıfır satılırken genelde olmamaktadır. Ancak satıcılar bu sacı opsiyonel olarak eklemektedir. Alt koruma sacının diğer bir özelliği ise yerde bulunan su, çamur, toz ve kir gibi şeylerden motor bloğunu olabildiğince korumaktır. Bu sebeple eğer aracınızda yoksa mutlaka bir karter muhafaza taktırmanız gerekmektedir. Böylelikle aracınızı alttan gelebilecek darbelere karşı korumuş olursunuz.

Karter Muhafaza (Alt Koruma) Sacı Taktırma Ne Kadar?

Hemen her otomobile göre bir alt muhafaza sacı bulunmaktadır. Takılması çok zor bir işlem değildir. Ancak daha önce takmadıysanız mutlaka bir ustadan yardım almanız gerekmektedir. Böylelikle yolda giderken sallanma gibi şeyler olmaz. Alt muhafaza sacı iyi takılmadığı zaman altta rüzgar aldığında sallanır ve arabada vurma sesi duyulmasına neden olur. Karter koruma sacı marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. Kısaca ülkemizde en çok satılan marka ve modellerin bir kaçına bakacak olursak;

Toyota Corolla Karter Muhafaza sacı fiyatı : 500 Lira

Ford Focus karter muhafaza sacı fiyatı : 400 Lira

Renault Megane, Fluence, Clio karter muhafaza sacı fiyatı : 500 Lira

Fiat Egea karter muhafaza sacı fiyatı : 500 Lira

Honda Civic karter muhafaza sacı fiyatı : 500 Lira

Gördüğünüz gibi pek çok markanın karter koruma sacı fiyatı 400 – 500 lira arasında bir fiyata satılmaktadır. Ancak aracınızın fiyatı arttıkça doğal olarak bu parçacının fiyatı da artacaktır. Örneğin bir BMW, Mercedes, Audi gibi markaların karter muhafaza sacı fiyatları 1.000 ile 2.000 lira arasında değişmektedir. Alt koruma sacı taktırma işçilik ücreti ise 2022 yılı için 200 lira gibi para alınmaktadır. Kısaca karter koruma sacı taktırmanın maliyeti 2022 yılı için 600 ile 2.200 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu