Hava Yastığı (Airbag) Lambası Neden Yanar ve Yanıp Söner? Nasıl Söndürülür?

Yaklaşık 25 yıldan bu yana üretilen otomobillerde hava yastığı bulunmaktadır. Peki ya airbag ışığı neden yanar? Airbag arıza lambası nasıl söndürülür? İşte hava yastığı ışığı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Yaklaşık 25 yıldan bu yana üretilen neredeyse her otomobilde hava yastığı bulunmaktadır. Ancak ilk hava yastığının çıkışı çok daha eskilere dayanmaktadır. Hava yastığı yani airbag çok karmaşık bir yapıda çalışan sistemdir. Bir kaza anında araç içerisinde bulunanları korumak için saniyeden çok daha kısa bir süre içerisinde hava yastıkları açılır. Böylelikle araba içerisinde bulunanlar öncelikle kafasını daha sonra vücudunu aracın sert yerlerine çarpmayarak ciddi yaralanmaların hatta ölümlerin önüne geçmektedir. Airbag (SRS) adıyla bilinen bir güvenlik donanımıdır. Günümüzdeki otomobillerde bulunması artık zorunlu bir standart donanımdır.

Airbag çalışmak için aracın pek çok yerinde bulunan sensörler, bir kontrol beyni, veya çeşitli elektronik donanımlara ihtiyaç duyar. Eğer SRS çalışmasını sağlayan bu donanımlardan herhangi birisi bile arıza yaparsa aracınızın hava yastığı sistemi devre dışı kalır. Bunu sürücüye göstermek için gösterge panelinde “airbag check veya SRS Check” lambası yanacaktır. Bu lamba motor çalışırken yanıyorsa aracınızın airbag sistemi devre dışıdır ve çalışmıyor anlamına gelir. Airbag lambası bazen sürekli yanar, bazı arabalarda dikkat çekmek için yanıp söner. İkisi de sonuçta aynı kapıya çıkmaktadır. Yani hava sisteminin çalışmadığını gösterir.

Airbag Işığını Neden Yanar veya Neden Yanıp Söner

Aracınızın airbag lambası anahtarı akü yanacak kadar çevirdiğiniz yanması normaldir. Ancak motor çalıştıktan sönmesi gerekir. Eğer motor çalışmasına rağmen airbag ışığı yanıyor veya yanıp sönüyorsa bu sistemde bir arıza olduğu anlamına gelir. Şimdi gelin airbag ışığı yanmasını nedenlerine gelelim.

1- Direksiyon Airbag Sargısının Bozulması

Hava yastığının çalışması için direksiyon simidi içerisinde bir hava yastığı gergisi bulunur. Buna airbag yayı adı da verilir. Bu parçanın görevi sürücü koltuğu ile hava yastığı arasındaki kabloların sabitliğini korumaktır. Çok ince ve narin kablo devrelerinden oluşan bir airbag gergisi kırılabilir veya esneyebilir. Bu da aracınızda hava yastığı arıza işaretinin yanmasına neden olabilir.

2- Airbag Pilinin Bitmesi

SRS arıza lambasının yanmasının en çok görülen nedenlerinden biri, hava yastığı pilinin bitmesidir. Çünkü airbag sisteminde bir harici pil bulunur. Bu pil zamanla ömrünü tamamlar ve artık şarj olamaz hale gelebilir. Bu da aracınızda SRS check ışığının yanmasına neden olabilir.

3- Hava Yastığını Sensörlerinin Bozulması

Arabanın başta ön tamponu olmak üzere pek çok darbe algılayıcı sensör bulunmaktadır. Bu sensörler bir kaza anında durumu Airbag modülüne bildirerek hava yastıklarının açılmasını sağlamaktır. Ancak bu sensörler yağmur, çamur, kir ve eskime nedeniyle bozulabilir. Sensör bozulduğu için airbag sistemi algı yapamaz. Bu da gösterge panelinde airbag arıza ışığının yanmasına neden olur.

4- Hava Yastığı Modülünün Arızalanması

Hava yastığı kontrol modülü, yani diğer adıyla airbag beyni otomobilden bağımsız çalışan bir bilgisayar sistemidir. Airbag modülünün yeri çoğu otomobilde sürücü koltuğundan altında bulunur. Bu modül suya maruz kalma, nemlenme ve eskime gibi sebeplerden dolayı kısa devre yapıp korozyona uğrayabilir. Sonuç olarak airbag kontrol modülü çalışmaz hale gelir ve aracınız airbag arıza ışığını yakar.

5- Arabanın Daha Önce Kaza Yapmış Olması

Hava yastığı bulunan aracınız daha önce bir kazaya karışmış olabilir. Airbag sistemini yeniden yaptrmak çok pahalı bir işlem olduğu için çoğu sürücü dirençler yardımıyla sistemi kandırır. Yani airbag çalışmamasına rağmen çalışıyormuş gibi algılanır. Ancak bu geçici bir çözümdür. Mutlaka bir yerde bu sistem bozulacak ve aracınızda airbag arıza ışığının yanmasına neden olacaktır.

Airbag Işığı Nasıl Söndürülür?

Hava yastığı arıza lambasını söndürmenin en kolay yolu, sorunu bularak tamir ettirmenizdir. Bu sayede sistem hem sorunsuz çalışacak hem de arıza lambası yakmayacaktır. Ancak airbag sistemi pahalı bir şey olduğu için çoğu sürücü hava yastığı iptal ettirme yolunu seçerler. Bilgisayar yardımıyla arabanın beyninde airbag silinir. Modül dirençle kandırılır ve gösterge panelinde airbag arıza işaretinin ampulü patlatılır veya yerinden sökülür. Bu sayede aracınızda airbag lambası yanmamış olur.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Öncelikle selamlar.
    2005 model Honda Civic aracım geçen hafta hareket halindeyken motor arıza lambası yandı 20 dk sonra kendiliğinden söndü. (Yeni yakıt almıştım)
    Bugün ise EPS Lambası fasılalı olarak hızlı hızlı yandı söndü tekrar etmedi. Olaydan iki saat sonra seyir halinde airbag lambası bir iki saniye yandı ve söndü. Anlam veremedigim şeyler oluyor. Bilgi verirseniz sevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu