Mitsubishi Lancer (2004-2007) Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Japon otomobil üreticisi Mitsubishi’nin 8. nesli Lancer nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Mitsubishi Lancer 8 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Mitsubishi dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesidir. Ancak Türkiye pazarına çok önem vermez. Reklam ve pazarlama olarak Türkiye’de çok zayıftır. Aslında oldukça kaliteli otomobiller üretmesine rağmen ülkemizde değeri bilinmeyen markalardandır. Lancer’de Mitsubishi’nin kaliteli ancak değeri bilinmeyen araçlarındandır. Lancer aslında 1973 yılında üretilmeye başlamış olsa da ülkemizde 1990 yılında Lancer 3 ile satılmaya başlamıştır. 1991 yılında tekrar Türkiye’de Lancer satışı durmuş ve 2004 yılında 8. nesil Lancer ile tekrar girmiştir. 2007 yılına kadar satılan 8. nesil lancer, 2008 yılında yerini köpek balığı tasarımlı Lancer 9’a bırakmıştır.

Mitsubishi Lancer 8 (2004-2007) Nasıl Bir Araba?

C segmenti sedan bir otomobil olan Lancer 8, gerçekten oldukça kaliteli bir arabadır. Siz Türkiye’de çok tutulmadığına bakmayın. Asya ve Amerika pazarında satış rekorları kırmıştır. Girdiği EuroNcap çarpışma testlerinden 4 yıldız almıştır.  Pazardaki rakipleri Toyota Corolla ve Honda Civic’tir. En az onlar kadar kaliteli olmasına rağmen fiyat olarak çok daha düşüktür. Lancer’in 4 ileri otomatik ve 5 ileri manuel şanzımanlı vites seçenekleri mevcuttur. Daha çok manuel viteslisi tercih edilmektedir.  Comfort, GLX, Invite ve Plus donanım paketleri vardır. En çok tutulanı Invite olanıdır. “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, klima, elektrikli camlar ve aynalar, ayarlanabilir direksiyon ve sis farları” gibi özelliklere sahiptir.

Türkiye’de 1.6 litrelik benzinli olmak üzere tek motor seçeneği ile satılmıştır. Bu motor 98 beygir ve 150 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu olup taş gibi sağlam bir motordur. Şehir içinde 10.5, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketimi vardır.

Mitsubishi Lancer Arka ve Yandan Görünümü

Mitsubishi Lancer 8 (2004-2007) Kullanıcı Yorumu

Japon arabalarının sorunsuz ve sağlam olduklarını biliyorum. Aslında amacım bir Toyota Corolla veya Honda Civic almaktı. Tamam bu iki modelin piyasası peynir ekmek gibi ama elimdeki parayla bunların 90’lı yıllardaki modellerini alabiliyordum. Bende yine kaliteli olduğunu bildiğim Mitsubishi Lancer’i aldım. Benim sahibi olduğum 2007 model. Zaten bu arabanın parasına Efsane Kasa Corolla veriyorlar. Ona binene kadar ondan daha donanımlı Mitsubishi’den yana tercihimi kullandım. Öncelikle içinden başlayacak olursak, ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Yani içinde kullanılan malzeme kalitesi biraz daha iyi olabilirdi. Ön tarafının genişliği güzeldir. Arka diz mesafesi ise yeterli seviyededir. Örneğin 3 yetişkin rahatlıkla oturabilir. Sedan kasa olması sebebiyle bagaj hacmi yeterlidir. Motor performansı ise öyle çok bir şey beklemeyin. Zaten maksimum gücünü yüksek devirlerde verdiği için genelde yüksek devir kullanmanız gerekiyor. Örneğin bir rampa çıkarken aşağıdan kaptırıp yüksek devir düşük vitesle girmezseniz hele bir de arabanın için bir kaç kişi varsa bir hayli bayılıyor. Ancak ben çoluklu çocuklu adam olduğum için öyle çok performansa ihtiyacım yok. Yine motoru biraz daha güçlü olabilirdi diye düşünüyorum. Motor sesini çoğu Japon’da olduğu gibi içine alıyor. Çok defa uzun yola çıktım ve bir sorun yaşamadım. Bir keresinde kaç km/s hıza çıkabilecek diye bastım 200’ü gördü. Vites aralıkları az olduğu için çok bağırıyor. Yol tutuşu çok güzeldir. Öyle kolay kolay arkasını savurmaz. Frenlerinde dört disk kullanılmıştır. Ayrıca ani frenlemelerde kısa mesafe içerisinde arabayı durduruyor. Sevmediğim yönlerinden bir tanesi de klimayı açınca motor performansını negatif yönde etkilemesi. Hele bir de arabada 3-4 kişi varsa ve klima açık yokuş çıkmaya çalışıyorsanız acayip bayılıyor.

Mitsubishi Lancer İçi

Mitsubishi Lancer 8 (2004-2007) Alınır Mı?

Önce sizin aklınızdaki soru olan yedek parçaları bulunuyor mu cevaplayım. Öyle kolay kolay arıza çıkartan bir araba değil. Bakım için istediğim her parçayı Ankara’da Japoncularda buldum. Ancak az olduğu için biraz pahalı yedek parçaları var. İkinci eli çok güçlü değildir, öyle ha deyince satılacak arabalardan değildir. Ancak elde kalıp son sahibi olunacak arabada değildir. Almadan önce temiz bir tanesini almaya özen gösterin.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu