Podye nedir, Aracın podyesi neresidir?

Podye nedir, ne işe yarar? sorularınıza cevap vereceğiz. Podye, otomotiv sektörü başta olmak üzere birçok sektörde kullanılmaktadır. Her ne kadar otomobil üzerinde kilit bir bir rol üstlense de podye daha çok hasarlı araçlar sayesinde kendisini ön plana çıkarttı. Podye işlemli Ne Demek, Podye işlemli araç Alınır mı soruları artık neredeyse “klişe” oldu diye biliriz. Peki nedir bu podye neden bu kadar önemli?

Podye nedir?

Podye, otomobilin iskeletini oluşturan temel yapı parçasının ismidir. Otomobiliniz birbirine senkronize bir şekilde bağlı parçalardan oluşur. Bu parçaların bağlantısı otomobilin stabil bir şekilde ilerlemesi özelinde yapılırken diğer taraftan da aracın içinde yer alan kullanıcıların güvenliğine yönelik menfaatleri de gözetilir. Bu kapsam da en kilit parçalardan biriside podye.

Podye Nedir
Podye Nedir

Podye, farklı yerlerde podya, şase ucu gibi farklı isimlerle adlandırılsa da görevi her zaman sabittir. Otomobiliniz sürüş esnasında aracınızın herhangi bir bölümünden darbe alabilir. Podye de bu darbelerde aracın hasar almaması ve içeridekilerin zarar görmemesi için direnç gösteren ve bu yönde tasarlanan bir otomobil parçasıdır.

Podye araç iskeletinin başlangıç noktası olarak nitelendirilen şasinin en önemli parçası konumunda. Aracın yol tutuşunda, savrulmayıp dengede durmasında, yere basıncı sabit bir şekilde dengeleme işleminde direkt olarak etken bir parça.

Çok sağlam bir yapıda olsa da çok ağır kazarlar da metalin direnç gösterme çabası sonucu çatlama durumları olabiliyor. Hasarlı bir podye güç aktarma organları arasındaki senkronizasyon bozukluğu, amortisörün fırlaması hatta frenleme mesafesinin uzamasına kadar olumsuz birçok sonuca etki edebilmektedir.

Podye nedir sorusunu cevapladık. Şimdi diğer alt başlıklara geçebiliriz.

Aracın podyesi neresidir

Aracın podyesi neresidir konusu biraz araç türüne göre değişkenlik gösterebiliyor. Genelde arabanın ön lastiklerinin hemen üzerinde bulunuyor ve bir ucu amortisör takozuna bağlanırken, diğer ucu da çamurluğa bağlanmaktadır.

Çok kısa bir parça değil, arka kısımdan başlayıp neredeyse ön farlara kadar uzanıyor. Günümüz araçlarında podyeyi biraz daha iç kısma alıp motor kulağına da bağlayabiliyor. Bağlantı yerleri arabanın dizaynı, güvenlik önemlerine göre değişkenlik gösterse de otomobil özelindeki görevi her zaman sabit bir konumda yer alıyor.

Podye işlemi araç ne demek?

Podye işlemi araç¸ ekspertizin günümüze girmesiyle yer etti. Eskiden araç alırken bir boya ustası bir de motor ustası görür, otomobili alırdık. Teknolojinin git gide artması otomobil özelindeki konforumuzu alırken, satın alım aşamasındaki deformeleri de rahat kontrol etmek imkânı tanımıştır. Podye işlemli araç, hasar oranı yüksek araçtır.

Yani, anlayacağınız küçük hasarlarda podyeyi kolay kolay eğemezsiniz. Darbe oranı çok yükselirse Podye direnç gösterir ve çatlar. Otomobilinde ağır bir hasar onarımı geçirdiğinin belirtisidir.

Podye işlemli aracın onarımının nedenli güvenli bir şekilde yapıldığını bilemediğinizden, aracı almak büyük bir risk almak anlamına gelir. Her ne kadar görsel anlamda her şey kusursuz görünse de güvenlik anlamında her şeyin olması gerektiği seviyede olduğu soru işareti olarak kalır.

Hasar almış bir podyeyi düzeltmek görsel anlamda mümkün olsa da onu eski direncine kavuşturmak imkansızdır. Kırılan bir demiri kaynatmak gibi düşünün, en ufak bir darbe de tekrar kırılabilir. Podyede onarım varsa aracın hasar anında fiziki direnci düşecektir.

Emir Göründü

Selamlar, ben Emir. 1992 Eskişehir doğumlu metalurji ve malzeme mühendisiyim. Kendimi klasik araba tutkunu olarak betimlemekten keyif duyuyorum. 2022 yılında dahil olduğum otobilgisi.com ailesi ile birlikte sizlere otomotiv sektöründen izlenimlerimi aktarmaya çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu