Araba İle Yurtdışına Nasıl Çıkılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herkese selamlar. Araba ile yurtdışına nasıl çıkılır, kiralık araç ile yurtdışına çıkarken gereken belgeler nelerdir? Bu yazımızda tüm bu soruların cevabına kısaca açıklama getireceğiz.

Özel araba ile yurtdışına nasıl çıkılır?

Aileniz ile Yunanistan seyahati planlıyorsunuz, ya da Bulgaristan üzerinden balkan turu planladınız. Sınır kapısından sürprizlerle karşılaşmamak için araştırmaya koyuldunuz ve yazımıza denk geldiniz. O halde sizi daha çok bekletmeden aradığınız cevabı verelim.

Araba İle Yurtdışına Nasıl Çıkılır?
Araba İle Yurtdışına Nasıl Çıkılır?

4 gün önce Kapıkule sınır kapısından Bulgaristan’a bir arkadaşımın düğününe gittim. Eğer araç sahibi siz iseniz, yani aracın ruhsatı sizin adınıza kayıtlı ise, herhangi bir ek belge olmadan Türkiye sınır kapısından geçebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere aracınız ile yurtdışına çıkarken iki sınır kapısı geçmek zorundasınız. Birincisi Türkiye sınır kapısı, diğeri gireceğiniz ülkenin sınır kapısı. 4 gün önce yaptığım Bulgaristan ziyaretini ele alarak detaylıca anlatayım;

Türkiye’den çıkarken

Türkiye sınır kapısından geçerken aracınız daha önce yurtdışı çıkışı yapmadıysa, kısa süren bir işlemle aracınızın yurtdışı çıkış kaydı oluşturuluyor. Bu süreçte sizin yapacağınız ek bir işlem yok. Gümrük polisi bunu birkaç dakika içinde tamamlıyor.

Pasaport işleminden hemen sonra aracınızın çıkış kaydı gerçekleşiyor ve böylece Türkiye topraklarından ayrılmış kabul ediliyorsunuz.

Bulgaristan’a girerken

Bulgaristan yabancı plakalı araçlardan ülke girişinde yeşil kart sormakta.

Yeşil Kart

Yeşil kart aslında bir sigorta türüdür ve Bulgaristan’da bir kaza yapmanız durumunda yürürlükte olan mevzuat dahilinde aracınıza teminat sağlar. Zaman zaman bu sigorta kağıdını gümrük memurları girişte sormuyor, eğer çıkışta kontrol edilirse ve yapmadığınız anlaşılırsa ceza alabilirsiniz.

Yeşil kart Kapıkule sınır kapısına yaklaşırken sigorta bürolarınca yapılmaktadır. Geçerlilik süresine göre ücretlendirme değişmektedir.

Geçerlilik SüresiOtomobil İçin Ücret
15 Gün47,25 €
1 Ay59,06 €
2 Ay82,69 €
3 Ay106,31 €
4 Ay129,94 €
5 Ay153,56 €
6 Ay177,19 €
1 Yıl236,25 €
Yeşil Kart Ücretleri

Yeşil kart alarak, Bulgaristan’da başınıza gelecek olası kazalara karşı arabanıza sigorta yapmış oldunuz.

Vinetka (Vignette)

Vinetka sınırdan girerken almak zorunda olmadığınız, fakat sınırı geçer geçmez almak zorunda olduğunuz bir belgedir. Aslında buna belge demek doğru olmaz, Bulgaristan karayollarını kullanmak için devlete ödediğiniz bir ücret olarak düşünebilirsiniz.

Türkiye’deki gibi HGS sistemi yerine belli bir sürelik vinetka alarak aracınız ile aldığınız süre boyunca tüm otoyolları kullanabilirsiniz.

Vinetka yine Bulgaristan’dan çıkış esnasında sorulmakta, süresi geçmiş ya da alınmamışsa ceza uygulanmaktadır. Vinetka’yı sınırı geçer geçmez ilk benzin istasyonunda, otomattan araç plakanızı girerek kredi kartı ya da Bulgar Levası ile satın alabilirsiniz.

İşte yurtdışına özel araç ile çıkış işlemi bu kadar basit.

Kiralık araba ile yurtdışına nasıl çıkılır?

Kiralık araba ile yurtdışına çıkışın, özel araç ile çıkıştan tek farklı kiralama yaptığınız şirketten aracın yurtdışına çıkabileceğinin iznini gösteren bir zeyilname almaktır.

Zeyilname

Kiralık araç ile yurtdışına çıkarken arabayı kiraladığınız firmanın, gideceğiniz ülkeyi kapsayan bir izin yazısı hazırlaması gerekmektedir. Zeyilname sözleşmeler üzerinde yapılan değişiklikleri içeren ek belgelere verilen isimdir. Kiralık araba sözleşmesi sırasında yurtdışına çıkabilir ibaresi yok ise, zeyilname ile bu izin alınabilir.

Aracınızın yurtdışına çıkış izni olmadan Türk sınırını terk etmesi olanaksızdır.

Yaren Naz Çıkmaz

Merhaba! Ben Yaren, 1991 İzmir doğumluyum. Şuanda otomotiv yedek parça üreten bir fabrikanın iş geliştirme uzmanıyım. Otobilgisi.com ile otomobil tutkumu sizlerle paylaşma keyfini yaşıyorum:)

Bir Yorum

  1. Merhaba,
    Triptikten söz etmiyorsunuz.
    Yolcu ya da eşya taşıma amaçlı olmayan şirket aracıyla -ya da kendi aracınızla- yurt dışına çıkarken yalnızca yeşil kart yeterli mi yoksa triptik de gerekiyor mu?
    Saygılar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu