Frene Basınca Direksiyon Titremesi Neden Olur?

Aracınızla yolda giderken frene bastığınızda direksiyon titremesi neden olur? Frene basınca direksiyon neden titrer sorusuna cevap arayacağız.

Seyir halindeyken frene bastığınızda direksiyonda hiçbir değişikliğin olmaması gerekir. Özellikle sürücülerin en sevmediği şeylerden bir tanesi de direksiyon titremesidir. Eğer frene bastığınızda direksiyonda titreme oluyorsa bu aracınızın yürüyen ve fren aksamlarında bir takım arızalar olduğu anlamına gelir. Şimdi gelin frene basınca direksiyon neden titrer madde madde açıklayalım.

Frene Basınca Direksiyon Neden Titrer?

1- Fren Diskinin Eğilmesi

Otomobillerin frenlerinde disk fren sistemi kullanılmaktadır. Yuvarlak ve parlak olan fren diskinin etrafında dönen balatalar sürücü pedala bastığı zaman diski sıkar ve araba yavaşlamaya başlar. Fren diski sürekli olarak sürtünme nedeniyle incelir. Ayrıca sıcak fren diski aniden soğuk su ile temas ederse eğilebilir. Oluşan yamukluk nedeniyle balata çıkıntı yapan yere geldiğinde atlar. Bu rot başlarının titremesine doğal olarak frene basınca direksiyonun titremesine neden olur.

2- Fren Balatasının Bitmesi

Fren balatasının bir kullanım ömrü vardır. Sürekli olarak diske sürttüğü için zamanla incelir ve biter. Biten fren diskinin belirtilerinden bir tanesi de frene basınca direksiyon titremesidir.

3- Rot Kolu ve Rot Başının Bozulması

Sürücünün direksiyon hareketlerini tekerlere ileten parçaya rot kolu adı verilir. Rot kollarının ucunda ise rot başı denilen parça vardır. Bağlantı noktalarından esneme yaparsa frene basınca rot kolu ve başı titreme yapar. Direksiyona bağlı olan bu parçalar titremesine neden olur.

4- Balans Ayarının Bozuk Olması

Lastik balans ayarı konforlu bir sürüş için çok önemlidir. Balans ayarı bozuk bir arabanın titremesi kaçınılmazdır. Ayar ilk bozulmaya başladığı zamanlarda kendini frene basınca direksiyon titremesi olarak gösterir. Daha sonraları araba çekilmez bir hal alacak kadar titremeye başlar.

Sonuç olarak aracınızda frene basınca direksiyon titriyorsa bunun en büyük şüphelisi fren diskinin yamulmasıdır. Ancak diğer saydığımız maddelerde titremesi için yeterli sebeplerdir. Sürücüler genelde bu arızayı görmezden gelirler. Ancak bu yanlıştır. Otomobilde oluşan bir arıza tamir edilmezse daha büyük bir arızayı tetikler. Bu sebeple direksiyon titremesi arızasını hemen çözmelisiniz. Zaten saydığımız maddelerin hepsinin tamiri hem kolay hem de ucuzdur.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu