Lastik Janttan Neden Hava Kaçırır? Tamiri ve Çözüm Yolu

Eğer aracınızın lastiğinde patlak olmamasına rağmen hava kaçırıyorsa büyük ihtimal jant kenarlarından kaçırıyor demektir. Peki lastik jant kenarlarından neden hava kaçırır? Lastik yanağından hava kaçırmasının sebebi nedir? Jant kenarından hava kaçıran lastiğe çözüm yolu nedir? Bu sorulara yanıt arayacağız.

Aracınızın lastiklerinden birinin veya bir kaçının havaları sürekli inebilir. Sizde lastikte patlak var diye bir oto lastikçiye gidersiniz ama hiç patlak olmadığını görürsünüz. Lastikçiniz lastiği suya soktuğunda jant kenarlarından hava kaçırdığını fark edebilir. Peki ya jant kenarlarından hava neden kaçırır? Onarım ve tamir yollarıyla açıklayalım.

1- Lastiğin Eskimiş Olması

Lastiğin en çok zorlanan kısmı jant içine gelen yanaklarıdır. Zaten bir lastiği incelediğinizde o tarafa gelen yerlerinin çok daha kalın olduğunu görürsünüz. Bunun tamiri yoktur. Çünkü eskimiş lastik ne yaparsanız yapın hava kaçıracaktır. Yeni bir lastik almak zorundasınız.

2- Jant Kenarlarında Paslanma, Korozyon ve Kir

Uzun süre janttan çıkartılmayan lastik jant kenarlarından paslanmaya neden olur. Bu paslanma zamanla öyle artar ki lastiğin kenar kısımlarında boşluk oluşmasına neden olur. Bu da aracınızın jant kenarından hava kaçırmasına neden olur. Eğer bu yüzden dolayı hava kaçırıyorsa jantı söktükten sonra bir spiral veya yoksa sert telli fırça ile jantın iç kısmına gelen kenarlarını iyice fırçalayın. Ardından “Jant Sızdırmazlık Solüsyonu” sürün ve ondan sonra aracınızın lastiklerini takın.

3- Jantta Eğrilik Olması

Otomobillerin lastikleri üretilirken tam bir yuvarlak halinde üretilirler. Ancak çukurlardan geçerken veya sert bir cismin üzerinden geçildiğinden jant yamulabilir. Yamuk jant, kenarlardan hava kaçırmasına neden olacaktır. (Ayrıca Bkz: Yamuk Jant Nasıl Belli Olur? Eğik Jant Düzeltme Fiyatı ve Ücreti)

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu