Radyatör Hortumu Neden Şişer? Radyatör Hortumu Şişmesi

Her otomobilin soğutma sisteminin en önemli parçası radyatördür. Radyatör ile motor arasında su akışını sağlayan parça ise hortumlardır. Bu hortumların şişmemesi gerekmektedir. Peki ya radyatör hortumu neden şişer? Radyatör hortumu şişmesi ne kadar önemli? Radyatör hortumu şişmesi nedenleri nedir? İşte tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

radyatör hortumu
radyatör hortumu

Aracımızın motoru çalıştıktan sonra normal çalışma sıcaklığına gelene kadar su motor içerisinde kalır. Sıcaklık 90 dereceye geldiğinde ise termostat açılır ve motor içerisindeki su soğutulmak üzere radyatöre gönderilir. Su, radyatöre hortumlar yardımıyla gider. Radyatör alt ve üst hortumları motor ile radyatör arasındaki su akışını sağlayan parçalardır.

Radyatör hortumu çelik tellerle güçlendirilmiş kauçuk malzemeden yapılmıştır. Yani kolay kolay şişme yapmaz. Ancak aracınızın radyatör hortumunun şiştiğini görürseniz bu motorda bir sorun olduğu anlamına gelir. Şişmiş bir radyatör hortumu motorun hararet yaptığının veya motor içerisinde yüksek basınç olduğunun belirtisidir. Peki ya radyatör hortumu neden şişer?

Radyatör Hortumu Şişmesi Nedenleri

Radyatör hortumu neden şişer diye soracak olursak bunun pek çok sebebi vardır. Şimdi bu nedenlere bir göz atalım.

Üst Kapak Contasının Yanması

Aracımızın motorunda üst kapak ile motor bloğu arasında kapak contası veya silindir kapak contası adı verilen bir çelik conta bulunur. Bu contanın görevi motor suyunun yağ ile karışmasını engellemek ve yanma odasına su girmesini engellemektir. Eğer bu conta hararete maruz kaldığı için kaçırırsa aracınız hararet yapacaktır. Hararet yapmış bir motorun radyatör hortumu şişer. Yani aracınızda hortum şişmesi varsa ilk olarak silindir kapak contasını kontrol etmelisiniz.

Termostatın Kapalı Konumda Takılı Kalması

Aracınızın motorunun normal çalışma sıcaklığında çalışmasını sağlamak için termostat adı verilen bir parça kullanılır. Bu parça kapalı konumda takılı kalırsa motor içerisindeki su radyatöre gönderilemez. Bu da hortumun şişmesine neden olacaktır.

Motor Bloğunda Çatlak Olması

Yüksek sıcaklık ve baskıya maruz kalan motor bloğu çatlayabilir. Bu da motor içerisinde basıncın artmasına neden olabilir. Eğer aracınızın motor bloğunda çatlak varsa radyatör hortumu şişecektir.

Silindir Kapağında Çatlak

Hortumun şişmesinin en çok görülen nedenlerinden bir tanesi de silindir kapağının çatlamasıdır. Çatlak kapak motor suyunun sızmasına ve hararete neden olur. Bu durumda aracınızın radyatör hortumu şişecektir.

Fan Arızası veya Fanın Zayıf Kalması

Radyatör fanının görevi radyatörde oluşan sıcaklığı oradan uzaklaştırmaktır. Eğer fan güçsüz kalırsa veya arızalanıp çalışmazsa aracınızın hararet yapmasına ve radyatör hortumunun şişmesine neden olacaktır. Aracınızın motorunu çalıştırıp fan açıp açmadığına bakmanız gerekmektedir.

Müşür ve Sensör Arızaları

Otomobilin motor sıcaklığını ölçen motor soğutma suyu sıcaklık sensörü, radyatör içerisindeki suyun sıcaklığını ölçen radyatör suyu sensörü ve fan müşürü bulunmaktadır. Bu sensör ve müşürlerden bir tanesi bile arıza yaparsa motorun hararet yapmasına neden olabilir. Bu durum radyatör alt ve üst hortumunun şişmesine neden olabilir.

LPG Regülatörü (Beyni) Arızası

Eğer aracınız LPG’li ise bu durum geçerlidir. Aracınızın LPG beyninden motor suyu geçer. Yani soğutma sistemiyle doğrudan ilişkili bir parçadır. LPG beyni (regülatörü) arıza yaparsa aracınızın radyatör hortumunun şişmesine  neden olabilir.

Normal Bir Radyatör Hortumu
Normal Bir Hortum

Radyatör Hortumunun Şiştiği Nasıl Anlaşılır?

Yazımızın başında da dediğimiz gibi radyatör hortumu sert içinde teller bulunan kauçuk bir malzemeden imal edilmiştir. Basınca karşı oldukça dayanıklıdır. Şiştiği zaman mutlaka bir arızanın habercisidir. Radyatör hortumunun şişip şişmediğini anlamanın yolu çok basittir. Aracınızı çalıştırın ve fan açana kadar bekleyin. Fan açtığı zaman biraz daha gaz verin.

Aracınızın motorunu yüksek devirde çalıştırmanız soğutma sistemini zorlayacak ve bir arıza varsa bunun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Eğer hortum özellikle kelepçe kenarlarından şişiyorsa elinizle hortuma bastırın. Hortuma baş parmağınızın bir miktar girmesi gerekir. Eğer hortum taş gibi sertse veya şişmişse soğutma sisteminde bir basınç olduğu anlamına gelir.

Hortum Şişmesi Ne Kadar Önemli

Evet aracımızın motor sağlığı açısından soğutma sisteminin doğru çalışması çok önemlidir. Eğer hortum şişmesi varsa aracınız hararet yapıyordur anlamına gelir. Zaten bir ustaya gittiğiniz zaman daha kaputu açar açmaz hemen radyatör hortumunun sertliğini kontrol eder. Eğer şişmiş bir radyatör hortumuyla aracınızı kullanmaya çalışırsanız büyük ihtimal hararete bağlı sebeplerden yolda kalacaksınız. Daha kötüsü aracınızın yüksek sıcaklık nedeniyle motorunun ölmesine neden olabilir. Bu sebeple hemen sorunun kaynağının bulunması ve tamir edilmesi gerekmektedir.

 

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. 1.8 Ford connect aracım komple motor yapıldı ilk bir ay hortum sismiyordu su an şişiyor hararet çıkmıyor su azaltmiyor sebebi nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu