Üst Kapak Contası Neden Yanar

Üst Kapak Contası Neden Yanar

Üst Kapak Contası Neden Yanar sorunu ciddi anlamda merak konusudur. Dahası sürücülerin en çok korktuğu şeylerin başında da araçlarının üst kapak contası yakması gelir. Peki bir otomobil neden üst kapak contası yakar?

Üst kapak contasının görevi bir otomobilde çok önemlidir. Motor içerisinde hava yakıt karışımının yanması sonucunda patlamalar meydana gelir. Bu patlamalar sonucunda ortaya çıkan enerji çeşitli yollarla tekelere aktarılır. Ancak bu sırada çok büyük bir sıcaklıkta meydana gelir. Ayrıca motorun yağlanması da gereklidir.

Üst Kapak Contası Ne İşe Yarar ve Neden Yanar?

Motor içerisinde bulunan radyatör suyu, motor yağı ve yakıtın birbirine karışmaması gerekir. İşte bunları birbirinden ayran parçaya üst kapak contası diğer adıyla silindir kapak contası adı verilir.  Silindir kapak contasının yanmasının iki sebebi vardır.

Bunlardan birincisi contanın eskimesi diğeri ise arabanın aşırı hararet yapmasıdır. Eğer aracınızda silindir kapak contası yandıysa yedek su kabında su kaynatır, hararet yapar, motor suyuna yağ karışır, araba tekleme yapar.

Üst kapak contasının yanmaması için aracınıza hiç bir zaman tamamen şebeke suyu doldurmayın. Çünkü şebeke suyu otomobilin soğutma sisteminde korozyon yapar ve hararete neden olur.

Üst Kapak Contası Yanarsa Ne Olur?

Üst Kapak Contası Neden Yanar artık biliyoruz.  Peki üst kapak contası yanarsa ne olur? Bu durumda motorunuz ilk aşamada zor çalışacaktır. Neden? Çünkü Piston yuvaları su dolmuştur. Bir diğer sebep te aracın çekişten düşmesidir. Buna bağlı olarak egzostan su gelir. Bu ciddi sorun demektir. Eş zamanlı olarak motorunuzda soğutma gerçekleşmez. Hararet sürekli yükselir.

Conta Tamiri Maliyeti 2022

Conta yanması tamiri 2022 yılında güncel fiyatlar olarak makalemizde.  Fiyatlar marka ve model bilgisine göre değişkenlik gösterir. Tabi değişkenlik gösteren sadece marka değil. Parça fiyatı ve tamiri yapan ustada bunda etkilidir

Bazen tamir mümkün olmaz.  Bu durumlarda yenisinin alınması gerekir. Tabi masrafta yükselecektir. Ancak değişim gerektirmeyen conta tamiri uygun fiyatlarla yapılabiliyor . Conta tamiri 2022 güncel fiyatları şöyle;.

Tofaş Şahin Doğan ve Kartal1200 TL
Ford Fiesta1600 TL
Opel Corsa1600 TL
BMW E301800 TL
Lada samara1400 TL

Döviz kurlarında yaşanan değişikliğe bağlı olarak fiyatlarında değişkenlik göstereceğini hatırlatalım.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu