P0100 Arıza Kodu Kütle Hava Akış Sensörü (MAF) Devresi

P0100 arıza kodu nedir? Ne anlama geliyor? Bu soruların yanıtı yazımızda.

Ne Anlama Geliyor?

Kütle hava akış sensörü (MAF) bir devre içerisinde bulunur. Yani sensöre gelen elektrik devresi bulunmaktadır. Bu devre ECU tarafından kontrol edilir.

Eğer MAF sensörü devresinde bir arıza meydana gelirse P0100 Kütle Hava Akış (MAF) Devresi Düşük (Mass or Volume Air Flow (MAF) Circuit Malfunction) hata kodu verilmesine neden olur.

Nedenleri

Bu arıza kodunun en çok karşılaşılan nedenleri şunlardır:

  1. Motorun son derece sert çalışması
  2. Arıza gösterge lambasının yanması
  3. Egzoz siyah duman çıkması
  4. Çalışan aracın birden bire durması
  5. Motorun çok zor çalışması
  6. Motorun çalıştıktan kısa süre sonra durması

Arıza kodunu ortaya çıkaran faktörler ise şunlardır;

  • Kirli yada arızalı MAF sensörü
  • Hava girişinde hava kaçağı olması
  • MAF sensörü elektrik sistemi problemi

Benzer arıza kodları : P0100, P0101, P0102, P0103, P0104

Sorun Nasıl Çözülür

Sorunun varlığı önce OBD-II tarama cihazı ile tespit edilmelidir. Ardından söz konusu kod sıfırlanacaktır. Daha sonra yol testi için bir test sürüşü gerçekleştirilmelidir. Buradaki amaç  sorunun yeniden tekrarlama durumu kontroldür.  

Süreç sürüş sırasında tarama cihazından gözlemlenebilir. Hata tekrar görünürse, bu durumda konnektör, kablo ya da sensör sorunlarını netleştirmek için inceleme yapılması gerekecektir.

İşlem sırasında konnektör takılımı değilmi kontrol edilmelidir. Dahası köklü bir doğrulama için çıkarılıp yeniden takılması ideal bir davranıştır. Bu tıpkı tıkanan bir bilgisayarı resetlemeye benzer. Sonuçtan net emin olursunuz.  

Paslanmış, hasar görmüş, kırılmış kablolar mutlaka değiştirilmelidir. Hava filtresi kirli olabilir. Hemen değiştirilmelidir. MAF sensörü detaylı incelenip vakum sızıntısı olup olmadığı iyice kontrol edilmelidir.

Hatırlatalım :  Söz konusu testlerin sonucunu beklemeden yeni bir MAF sensörü almanızı tavsiye etmiyoruz.  MAF sensörü satın almadan daha önce eski MAF sensörünü temizlemek iyi fikirdir. Bunun için elektronik sprey temizleyici kullanabilirsiniz.

Bu temizliği neden yapmalısınız? Çünkü MAF sensörleri ciddi oranlarda kir ve karbon birikimine sebep olur. Daha sağlıklı bir yapı için bu birikim mutlaka temizlenmelidir.

P0100 arıza kodu

Ayrıca bu kapsamda megep web sitesinde Araç Diagnostiği bölümünüde inceleyebilirsiniz.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. to2006 touota corolla dizel 4 ay çnce 9100 maf sensörü arızası kodu geldi maf sensörünü değiştirdim ama 4 ay sürdü 4 ay sonra arıza kodu yine geldi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu