Mazda 5 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Mazda’nın 7 kişilik MPV sınıfındaki aracı olan Mazda 5 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Mazda 5 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Mazda ile Ford 2000’li yılların hemen başından itibaren sıkı işbirliği içine girmişti. Hatta Mazda 3 modelinin üretiminde Ford’un C1 platformu kullanılmıştır. Bu platformda Ford Focus ve C-Max modelleri de üretilmekteydi. Zaten Mazda 3 ile Ford Focus aynı platformun arabalarıdır ve bazı parçaları birbirine uyar. Aynı platform üzerinde üretilen Ford C-Max güzel satış rakamları yakalıyordu. Bu sebeple Mazda hemen hemen aynı olan 5 modelini üretmeye başladı. Yani Mazda 5 ile Ford-Cmax hemen hemen aynı arabalardır diyebiliriz.

Mazda 5 Nasıl Bir Araba?

C-Max ile aynı platformda üretilen Mazda 5, 7 kişilik MPV sınıfında bir otomobildir. Gerçekten çok geniş ve ferah bir büyük aile aracı olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde ilk olarak 2006 yılında 1. nesli ile satılmaya başlamış ve  2007 yılında satıştan kaldırılmıştır. Daha sonra 2 nesli ile 2012 – 2013 yılları arasında tekrar satılmış ve daha sonra ülkemizde satışı durdurulmuştur. Mazda 5 çok az sayıda satılmıştır. Bu sebeple yollarda bir tanesini görmeniz çok zordur. 2006-2007 yılları arasında satılanlarda 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman yer alırken 2012 yılından sonra otomatik şanzımanı 5 ileriye çevrilmiştir. Sport donanım paketinde ABS, ESP, sürücü ve yolcu hava yastıkları, dijital klima, elektrikli camlar ve hız sabitleyici gibi özellikler bulunmaktadır.  Mazda 5’i rakiplerinden ayıran en büyük yönü arka kapılarının sürgülü olmasıdır.

1.6 litrelik dizel 116 beygirlik motoru 2013 – 2013 model yılları arasında satılanlarda yer almıştır. Zaten tek bu motor seçeneği ile satılmıştır. Bu motor Ford’un tarafından üretilmiştir ve Focus ve C-Max modelleriyle aynıdır. 1 nesilde ise 1.8 benzini 115 beygir, 2.0 CD 110 beygir ve 143 beygirlik iki versiyon, ayrıca 2.0 benzinli 146 beygir gücünde motor seçenekleri ile satılmıştır.

Mazda 5 Sürgülü Kapıları

Mazda 5 Kullanıcı Yorumu

Öncelikle neden Mazda 5 aldığımı söyleyim. Aslında C-Max bakarken onunla aynı olmasına rağmen daha ucuz Mazda 5 ‘i tercih ettim. Çünkü ikisi ikiz olmak üzere 3 çocuğum bulunuyor. Arabada en az 6 kişi oluyorduk. Bu sebeple 7 kişilik bir otomobile ihtiyacım vardı ve bende Mazda 5 almakta karar kıldım. Öncelikle arabanın içinden başlayacak olursak MPV sınıfında en geniş iç hacme sahip modeldir. İçerisi gemi gibi geniştir. Ön göğüs, torpido üstü ve kapı içleri yerlerde kaliteli bir kaplama kullanılmıştır. İçerisi oldukça geniştir. Arka ortada kalan koltuklarına 3 yetişkin rahatlıkla sığabiliyor. Arka 2. sırada koltukları yatırdığınız zaman devasa bir bagaj hacmi oluyor. 1.6 dizel motorunun performansı güzeldir. Şehir içinde ara hızlanmalarda ivmelenmesi gayet tatmin edicidir. Uzun yolda ise 150 -160 km/s hızla hiç zorlanmadan gidebiliyor. Yerden yüksek olmasına rağmen harika bir yol tutuşu vardır. Çoğu otomobilin giremediği virajlara Mazda 5 çok daha hızlı giriyor. İçerisinde otururken verdiği güven hissi harika. Sanki bir tankın içindeymişsiniz gibi hissediyorsunuz. Ayrıca bu arabada minibüs havası var. Sıkışık trafikte diğer arabalara yukarıdan baktığınız için hiç sıkılmıyorsunuz. Çocuklarım bu arabayla yolculuk yaparken hiç sorun çıkartmıyorlar. Frenleri çok güçlüdür ve kocaman bir kasası olmasına rağmen arabayı kısa mesafede durdurabilir. İçerisinde kullanılan kırmızı aydınlatma ışıkları özellikle gece yolcuklarında çok farklı bir hava katıyor. Arabanın her yerinde bulunan saklama gözleri sayesinde küçük eşyaları koymakta büyük fayda sağlıyor.

Mazda 5 İçinden Bir Görünüm

Mazda 5 Alınır Mı?

Öncelikle sizin aklınızdaki ilk soru yedek parçaları bulunuyor mu olacak. Evet bu arabanın motor, mekanik ve yürüyen aksam gibi tüm parçaları Mazda 3 ve Ford Focus ile C-Max’la birebir aynı. Bu sebeple ne aradığınızı bilirseniz kolaylıkla hem de ucuza bulabilirsiniz. Ancak kaporta ve aksesuar aksam parçaları biraz zor bulunuyor. Bulunsa bile az olduğu için biraz pahalı. Yine oldukça kaliteli bir MPV sınıfında otomobildir. İkinci el piyasası yok denecek kadar azdır. Ancak ben bunları sorun etmiyorum derseniz gerçekten çok zevkli ve kullanışlı bir otomobildir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

2 Yorum

  1. Merhaba bende 2007 modelini almayı düşünüyorum. Bir mazda ustasına sordum. Çoğu parçası aynıdır ama bazı parçalarda sıkıntı olabilir dedi. O sebeple biraz kararsız kaldım. Araç çok güzel ama parça konusu kafamı karıştırdı. Sizin aracınız kaç model acaba?

    1. 2007 modelini kullanıyorum parça olarak debraj Türkiye’de bulamadım belcikadan getirttirdim uzun yol izin güzel arac

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu