Subaru Justy Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Japon otomobil üreticisi Subaru’nun b segmenti hatchback modeli olan Justy nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Subaru Justy inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Subaru, dünyanın en sağlam otomobillerini üreten markalardan bir tanesidir. Bana göre premium araçlar üreten bir markadır. Justy, ülkemizde ilk olarak 1985 yılında satılmaya başlamıştır. 1995 yılına kadar satılmıştır. Daha sonra bizim ülkemizde Suzuki Swift 1 adıyla satılan kasa dünyada Subaru Justy adı altında satılmıştır.

Subaru Justy Arkadan Görünümü

Subaru Justy Nasıl Bir Araba?

B segmenti hatchback bir otomobil olan Justy gerçekten fiyatına göre en çok şeyi sunan arabadır. Tamam donanım olarak bir şey yoktur. Örneğin bir hidrolik direksiyonu, otomatik camları veya kliması bulunmaz. Ama taş gibi sağlam bir motor ve mekanik aksamı vardır. Subaru zaten dört çeker otomobiller üretmesiyle meşhur bir marka olduğundan Justy’nin 4X2 ve 4X4 versiyonları bulunmaktadır. Justy, 5 ileri manuel şanzımana sahiptir. İki farklı motor seçeneği ile satılmıştır. Motor teknik özellikleri şu şekildedir.

1.0 Benzinli : Üç silindirli olan bu motor 55 beygir ve 85 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 8.5, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketimi verisi vardır. LPG ile uyumlu bir motordur. Ancak bana göre LPG taktırmaya hiç gerek yok.

1.2 Benzinli : 4 silindirli 75 beygir ve 95 Nm tork güç üreten motordur. Kaya gibi sağlamdır. Şehir içinde 8.6, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur.

Subaru Justy Yandan Görünümü

Subaru Justy Kullanıcı Yorumu

Öğrenci olduğum için kendime bir otomobil arıyordum. Ya Tofaş Şahin alacaktım ya da piyasada tutulmayan ama kaliteli bir otomobil alacaktım. Ben tercihimi ikincisinden yana kullandım ve 1991 model bir Subaru Justy aldım. Justy’nin ön tarafının genişliği gayet güzeldir. Vitesin önünde bir konsol olmaması bence eksi yönlerinden bir tanesi. Arka diz mesafesi çok uzun değildir. Mesela 3 kişi oturamazsınız. 1.2 litrelik motorunun performansı öyle çok iyi değil. Ancak iş görüyor. Bendeki dört çeker versiyonu ve her yere keçi gibi tırmanıyor. Kışın çoğu arabanın çıkamadığı yokuşu ben çıkabiliyorum. Frenleri eski bir araba olmasına rağmen gayet güçlüdür.  Yol tutuşu çok güzeldir. Öyle kolay kolay arkasını savurmaz.

Subaru Justy İçi

Subaru Justy Alınır Mı?

Evet be bu arabayı bir Tofaş Şahin ya da Lada Samara yerine tercih ettim aldığıma çok memnunum. Bir defa onlardan çok daha kaliteli ve sorunsuz bir araba. Öyle kolay kolay bozulmuyor. Çoğu parçası Japon parçacılarında var. Olmayanlar ise hurdacılardan alıyorum ve motor, mekanik aksam parçaları pahalı değil. Kaporta ve plastik aksam parçaları her Japon arabasında olduğu gibi biraz pahalı. Kesinlikle alınabilir bir araba.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu