Ad Code

Fren Servosu (Westinghause) Değişimi Ne Kadar Tutar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Otomobillerin frenleme sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi de fren servosu diğer adıyla westinghause adı verilen parçadır. Peki ya Westinghouse fiyatı ne kadar? Fren servosu değişimi için işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca westinghause değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin fren sisteminde hidrolik teknolojisinden faydalanılır. Eğer hidrolik olmasaydı tonlarca ağırlıktaki araçları durdurmak için sürücülerin kas gücü yetmeyecekti. Ancak neyse ki hidrolik sayesinde sürücüler çok fazla efor sarf etmeden araçlarını kolaylıkla durdurabiliyorlar. Örneğin sürücü 500 gramlık bir basınç uyguladığında fren balataları diskleri 2 ton ağırlığında bir baskıyla sıkar. Yani fren hidrolik sistemi pedala uygulanan basıncı 4 bin kat daha artırır. 

işte bu baskıyı artıran parçaya fren servosu diğer adıyla westinghause adı verilir. Sürücü frene bastığında bir tel çekilir. Yeni nesil araçlarda ise elektrikli bir motor çalışır ve sürücünü frene bastığı kadar yağ pompalar. Bu yağ westinghause tarafından çok daha fazla basınca çıkartılır ve fren hortumları sayesinde kaliperlere iletilir. Fren kaliperler balataları, balatalar da diskleri sıkar. Sonuç olarak aracınızın freni çalışmış olur. Ayrıca ABS sistemi içinde çok daha fazla basınç uygular. Fren servosu araca çalıştığı zaman devreye girer. Araba çalışmazken frenin şişmesinin sebebi westinghause'nin devre dışı kalmasından dolayıdır.

Fren Servosu Westinghause Ne Kadara Değişir?

Westinghause arıza yaptığı zaman güvenlik açısından çok büyük riskler doğurur. Çünkü aracınızın frenleri tutmaz ve kazalara neden olabilir. Fren servosu kolay kolay arıza yapmaz. Ancak arızalandığı zaman değiştirilmesi gerekir. Bunun için yeni bir Westinghause alarak değiştirmeniz gerekecektir. Westinghause fiyatları 2022 yılı için 500 ile 3000 lira arasında değişmektedir. Westinghause genelde Bosch marka satılmaktadır. Değiştirilmesi içinde 400 ile 750 lira arasında bir işçilik ücreti alınmaktadır. yani fren servosunu değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 1000 lira ile 4 bin lira arasında değişen bir fiyata yapılacaktır. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar