Alfa Romeo 146 Nasıl Bir Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları 2022

Alfa Romeo 146 merakı sizde de varmı? O halde doğru yerdesiniz. Alfa Romeo ‘nun c segmenti hatchback modeli olan 146 nasıl bir araba, alınır mı, özellikleri neler, kullanıcı yorumları ne diyor gibi sorulara yanıt arayacağız. Makalemiz oldukça detaylı. Çayınızı içerken okuyabilirsiniz.

İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo, 1996 yılında tek kapılı spor modeli olan Alfa Romeo 145‘i piyasaya sürmüştü. 146’da aynı aracın 5 kapılı olan modelidir. 146, 1996 ve 2000 yılları arasında üretilmiş ve satılmıştır. Araç zamanına göre güzel tasarımlı bir otomobil olsa da çok fazla tutulmamıştır.

Alfa Romeo 146 Nasıl Bir Araba?

Ben bu arabayı 2 yıl boyunca kullandım. İlk olarak tasarım olarak gerçekten aynı yıllarda üretilen çoğu otomobile göre daha güzeldir. Sürücü ve yolcu hava yastığı, merkezi kilit, immobilizer, klima, dört cam otomatiği ve ayarlanabilir direksiyon gibi özellikleri vardır.

O zaman opsiyonel olarak sunulan güvenlik paketi olanlarda ABS fren sistemi bile vardır. Alfa Romeo 146 motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.4 Twin Spark Benzinli : TS olarak bilinen Twinspark motor teknolojisinin kullanıldığı bir motordur. 103 beygir ve 124 Nm tork güç üretmektedir. O zamanlara göre en güçlü 1.4 motorlardan bir tanesidir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 11, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir. Performans olarak tatmin edicidir.

1.6 Twin Spark Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 120 beygir ve 144 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 11.5, şehir dışında 6.8 litre yakıt tüketmektedir. Alacaksanız bu motora sahip bir tanesini almanızı tavsiye ederim.

1.7 Benzinli : Bu motora sahip 146’lar çok fazla satılmamıştır. 129 beygir ve 148 Nm tork güç üretmektedir. Boxer motordur. Şehir içinde 12, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir.

Alfa Romeo 146 Arkadan Görünüşü

Kullanıcı Yorumu

Elimde bir tofaş parası varken ben kaliteli bir otomobile binebilmek amacıyla araştırmalar yapıyordum. Bir süre araştırma sonucunda Alfa Romeo 146 modelini almakta karar kıldım. 2 yıl boyunca kullandım ve bildiğim her şeyini anlatmaya çalışacağım.

Bir defa bu arabayı alacaksanız mutlaka şehir yani asfalt yollarda kullanmalısınız. Öyle engebeli yollara çok gelmiyor. İçerisinde kullanılan malzeme kalitesi güzeldir. Göğüste çatlama ve sol oluyor. 1.6’lık motorunun performansı harikadır.

Şehir içinde ara hızlanmalarda olsun yokuşlarda durup kalkarken olsun bana seri bir arabadır. Uzun yolda ve yüksek hızlarda ortalama bir yol tutuşu gösterir. Ha fiyatına göre kıyaslayacak olursak yol tutuşu iyi arabalardan bir tanesi.

Frenleri sürekli bakım istiyor. Kliması çalışıyorsa ki çalışanını bulmak çok zor arabanın içini buz gibi soğutabiliyor. İçinin genişliği ön tarafta iyi ama arka diz mesafesi biraz dardır. Bagajı yeterli diyebileceğimiz kadar geniştir.

Alfa Romeo 146 İçi

Alfa Romeo 146 Alınır Mı?

Evet bir tofaş parasına alabileceğiniz bir araba. Ancak çok narin bir yapısı var. Eğer hor kullanılmışsa her yerinden trim sesleri geliyor. Elektrik aksamıyla çok oynanmamış olmasına dikkat etmelisiniz.

Yoksa oto elektrikçi ile çok yakın dost olabilirsiniz. Yedek parçaları bulunabiliyor ve hiçte pahalı değiller. Ancak ikinci el piyasası çok zayıf. Satmak istediğinizde kolay kolay satamıyorsunuz.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu