Volkswagen Sharan Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Volkswagen Sharan Nasıl Araba merakı araba severleri araştırmaya yöneltiyor. Alman otomobil devi Volkswagen’in çok fazla tutulmayan modellerinden biri Sharan. MPV sınıfından modeli Sharan nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Volkswagen Sharan inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Volkswagen’ın Avrupa ve Türkiye otomobil pazarında ciddi bir pazar payı vardır. Ancak bazı modelleri çok fazla bilinmemektedir. Sharan, gurbetçi yani Almancılarda gördüğümüz 7 kişilik MPV bir otomobildir. Daha çok geniş ailelere hitap etmektedir. Minibüs gibi bir görüntüsü vardır. Ülkemizde 1996 ile 2004 yılları arasında ithal edilerek satılmıştır.

Volkswagen Sharan Nasıl Bir Araba?

Türkiye’de en çok b ve c segmenti otomobiller vardır. MPV sınıfında ise bizim insanımız çok fazla ilgi göstermemektedir. Sharan’da Volkswagen tarafından büyük umutlarla ithal edilmiş ama istenilen satış başarısını bir türlü yakalayamamıştır.

7 kişilik büyük aile otomobilidir. Ülkemizde baz ve highline olmak üzere iki donanım paketiyle yer almıştır. Sürücü ve yolcu hava yastığı, ABS, dijital klima, hidrolik direksiyon, elektrikli ve ısıtmalı ön koltuklar, hidrolik direksiyon ve ayarlanabilir aynalar” gibi özelliklere sahiptir. İki farklı motor seçeneği ile satılmıştır.

1.8 Benzinli : Türkiye’ye getirilen modellerinde yer almasına rağmen neredeyse hiç satılmamıştır. 150 beygir ve 210 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu olup şehir içinde 13, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir.

1.9 TDI : Volkswagen’in pek çok modelinde kullanmış olduğu bu dizel motor 110 beygir ve 235 Nm tork güç üretmektedir. Eski dizel teknolojisidir. Sharan’da en çok satılan motor seçeneğidir. Şehir içinde 5, şehir dışında 5.1 litre yakıt tüketmektedir.

Volkswagen Sharan Kullanıcı Yorumu

Bende 4 çocuk olduğu için kendime geniş bir aile otomobili almak istiyordum. Ancak elimde o kadar para olmadığı için ya kalitesiz bir araba, ya da az tutulan kaliteli bir otomobil alacaktım. Bende 1999 model bir Sharan’ı neredeyse bir Tofaş parasına aldım ve 3 yıl boyunca kullandım.

Sharan’ın içi gerçekten çok geniştir. Zaten ön tarafına oturduğunuzda bir minibüs kullanıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Oldukça yüksek ve geniş bir iç hacme sahiptir. Tavanı o kadar yüksek ki ayağa bile kalkabilirsiniz. Arka koltukları otobüs koltuğu gibi geniştir.

Ayrıca ön koltukların arkasında aynı otobüslerde olduğu gibi bardak vs. gibi şeyler koymak için inip kalkabilen tepsi vardır. Bagajı ise harika genişliktedir. Tatile giderken bir sürü bavul ve bebek arabasını rahatlıkla sığdırabiliyorsunuz.

Şehir içinde park etmede zorluklar yaşayabilirsiniz. Mesela AVM’de kapalı otoparklarda park yerlerinde koyunca arkası dışarda kalıyor. Ancak yerden yüksek olduğu için sıkışık trafiklerde çok ferah bir ortam sunuyor. Uzun yolda ise gayet konforludur.

Çukurlardan geçişlerde içine asla hissettirmez. Adeta bir uçak gibi konforlu arabadır. Yol tutuşu idare eder ama MPV olduğu için yan rüzgarlardan epey etkileniyor.

Volkswagen Sharan İçi

Volkswagen Sharan Alınır Mı?

Bana en çok sorulardan bir tanesi Sharan’ın parçaları bulunuyor mu oluyordu. Motor ve yürüyen aksam parçaları diğer Volkswagen otomobilleri ile aynı olduğu için zorluk çekmiyorsunuz.

Sadece ne aradığınızı bilin yeter. Ancak kaporta aksamının parçaları çok zor bulunuyor. Bulursanız da dünyanın parasını istiyorlar. Sonuç olarak bu paralara alabileceğiniz en iyi fiyat performans MPV sınıfı araçlarından bir tanesi.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu