Alfa Romeo 145 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Alfa Romeo’nun c segmenti 3 kapılı hatchback otomobili 145 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Alfa Romeo 145 kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Alfa Romeo, İtalyan otomobil üreticisidir. Tasarım olarak pek çok markanın taklit ettiği bir firmadır. Çok güzel otomobiller üreten bir marka olduğu için Avrupa’da her zaman saygı görmüştür. 1995 yılında o zamanlara göre tasarım harikası olan 145 modelini piyasaya sürdü. Aynı yılda Türkiye’de de satışa sunuldu. 2001 yılına kadar üretilen 145, daha sonra üretimden kaldırılmıştır.

Alfa Romeo 145 Nasıl Bir Araba?

Alfa Romeo 145, tek kapılı diye tabir edilen bir kasa tipine sahiptir. Tasarımı çok agresif görülen bir otomobildir. Ülkemizde sadece 5 ileri manuel şanzıman ile satılmıştır. L, TS, TS L ve TS Sportivo donanım paketleri vardır. Sürücü hava yastığı, klima, hidrolik direksiyon ve elektrikli ön camlar gibi özellikleri vardır. Alfa Romeo 145 motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

Alfa Romeo 145 Motoru

1.4 Benzinli : Çok fazla tutulmamıştır. Zaten bir 145 sahibi hızlı ve performanslı bir araba ister. 1.4 motor performans olarak düşük kaldığından çok fazla ilgi görmemiştir. Bu motor 90 beygir ve 115 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 12, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketimi vardır. LPG ile uyumlu bir motordur. Fiat bu motoru Tipo modellerinde de kullanmıştır.

1.6 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 1.6’lık Boxer motorda103 beygir ve 134 Nm tork güç üretmektedir. Yakıt tüketimi biraz fazladır. Şehir içinde 14, şehir dışında 8 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur.

1.7 Benzinli : Alfa Romeo 145’in en çok tutulan 2. motor seçeneğidir. 129 beygir ve 148 Nm tork gibi güzel bir güç üretmektedir. Bana soracak olursanız bir 145 alacaksanız 1.7 motora sahip olanını almanızı öneririm. Şehir içinde 11, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketimi vardır. LPG ile uyumlu bir motordur.

2.0 Twin Spark Quadrifoglio : Muhteşem performanslı bir motordur. Twinspark teknolojisinin kullandığı bu motor 155 beygir ve 187 Nm tork gibi hayvani bir güç üretir. Şehir içinde 12.5, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir. Eğer performans istiyorsanız ve bulabilirseniz bu motora sahip bir 145 almanızı öneririm.

Alfa Romeo 145 Arkadan Görünüşü

Alfa Romeo 145 Kullanıcı Yorumu

Fiyatının düşük olması sebebiyle bir 145 aldım ve 1 yıl boyunca kullandım. Bendeki 1.6 litrelik Boxer motora sahip olanıydı. İlk olarak içinden anlatmaya başlayalım. Ön tarafının genişliği güzel ve ferah bir otomobildir. Ancak her tek kapı otomobilde olduğu gibi arka diz mesafesi biraz dardır. Bagajı da hatchback olması nedeniyle biraz dardır. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Kliması çalışıyorsa arabanın için buz gibi yapar. Frenleri gayet güçlüdür ve 145’i kısa sürede durdurabiliyor. Motor ve yok sesini içeriye alıyor. Yalıtımı daha başarılı olabilirdi diye düşünüyorum. Şehir içinde ara hızlanmalarda olsun, yokuşlarda durup kalkarken olsun ivmelenmesi güzeldir. Bir iki defa uzun yola çıktım. Ama dediğim gibi motor ve yol sesini içeriye aldığı için kafa ağrıtıyor. Yol tutuşu ortalama seviyededir. Yan rüzgarlardan etkileniyor. Otobanda hız denemesi yaptığımda 200 km/s hıza çıkıyor ama dediğim gibi yol tutuşu iyi olmadığı için çok hızlı kullanmanızı önermem.

Alfa Romeo 145 İçi

Alfa Romeo 145 Kullanıcı Yorumu

Ben almadan önce iyice göstermiş, değişensiz ve bir kaç boyalı parçası olanını almıştım. Yani alabileceğim en temiz Alfa Romeo 145’i aldığımı düşünüyordum. Ancak bu araba özellikle elektrik aksamı açısından çok sorunlu. Sürekli olarak bir elektrik sorunu veriyor. Ayrıca motoru kronik olarak yağ yakıyor. Yedek parçalarını bulmak zor olmuyordu. İkinci el piyasası ise her Alfa Romeo’da olduğu gibi çok zayıf. Satmak için göbeğim çatlamıştı.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum. Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.