Renault 21 Concorde Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Renault’un 90’lı yılların ilk yarısında ürettiği 21 serisinin en dolu modeli olan Concorde nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Renault 21 Concorde inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Renault’un bir dönem süper makam arabası olarak görülen Concorde, adını ses üstü uçabilen Concorde yolcu uçaklarından almıştır. Ülkemizde 1991 – 1996 yılları arasında satılmış olup, daha sonra yerini Laguna 1 modeline bırakmıştır.

Renault 21 Concorde Nasıl Bir Araba?

D segmenti bir otomobil olan 21 Concorde özellikle askeriyede makam arabası olarak daha yakın zamana kadar kullanılan bir arabaydı. Gerçekten de konfor ve donanım olarak o zamanın en lüks otomobillerinden bir tanesiydi. Zaten Fransız otomobilleri donanımlı olmalarıyla meşhurdurlar. Concorde, 21 serisinin en donanımlı olanıdır. Orta dolulukta olanı 21 Manager en boşu ise 21 Optima modelidir. Concorde’de “klima, hidrolik direksiyon, yol bilgisayarı, elektrikli camlar ve aynalar” gibi özellikler bulunmaktadır. Concorde’de 5 ileri manuel şanzıman bulunmaktadır.

Kaputunun altında 2.0 litre hacimli karbüratörlü motor vardır. Bu motor 105 beygir ve 159 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motor olup şehir içinde 12, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir. 0-100 hızlanması teknik verilerine göre 10 saniyedir. Ayrıca arabanın maksimum hızı 192 km/saat olarak ölçülmüştür.

Renault 21 Concorde Kullanıcı Yorumu

Donanımına kanıp bunlardan bir tanesini aldım. Yazımın ilerleyen zamanlarında neden böyle dediğimi anlayacaksınız. İlk olarak arabanın artı yönlerinden bahsedelim. İçi gerçekten çok geniş bir otomobildir. arka diz mesafesi çok geniştir. Bu sebepten makam arabası olarak adlandırılmaktadır. Koltuklarında ve kapı içlerinde kadife döşemeye yer verilmiştir. Ses yalıtımı çok başarılıdır ve arabanın içine asla motor ve yol sesini almaz. Motor performansı için pek iyi konuşamayacağım. Çünkü kasası ağır olduğundan dolayı özellikle yokuş çıkarken baya bir bayılıyor. Ne yaptırdıysam asla bu durumu düzeltemedim. Zaten pek çok 21 concorde kullanıcısının dert yakındığı konulardan bir tanesi. Yol tutuşu gerçekten güzeldir. Ağır bir araba olması sebebiyle yola oturur. Uzun yolda çok rahat bir yolculuk yapmanızı sağlar. Virajlarda öyle kolay kolay arkasını savurmaz. Ayrıca kaportası çok sağlamdır. Şöyle üstüne vurduğunuz zaman sanki betona vuruyormuş gibi hissedersiniz. Frenleri güçlüdür ve arabası kısa mesafede durdurabilir. Kliması çalışıyorsa eğer arabanın içini sıcak yaz günlerinde bile buz gibi yapar.

Renault 21 Concorde Alınır Mı?

Evet buraya kadar hakkında bildiğim her şeyi anlatmaya çalıştım. Ancak bu arabaların parçası gerçekten çok pahalı. Parçaları bulunabiliyor ama dediğim gibi pahalı. Bir diğer sorun ise sürekli bir elektrik arızası vermesidir. Beni bıktırıp usandırmıştı. Sürekli elektronik aksamından dolayı sanayiye gidiyordum. Bir yerini yaptırıyordum diğer yeri bozuluyordu. Eğer bir Renault 21 Concorde alacaksanız mutlaka geçmişini bildiğiniz temiz kullanılmış bir tanesini almaya özen gösterin.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

3 Yorum

  1. İlk sahibinden 160 binde kurcalanmamış orjinal bir concorde nasip oldu Allah'tan bakalım şimdilik herşey yolunda

  2. İyi ayar yapılırsa yokuş yukarı çekişi çok iyi.İyi ustalara denk gelmeniz gerekiyor.Ben daha önce çok araç kullandım Mercedes dahil bu aracın çekişi çok iyi iyi usta lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu