Kia Venga Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Güney Koreli otomobil üreticisi Kia’nın Venga modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Kia Venga inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Kia,, ülkemizde hiç bir zaman öyle çok fazla satılan bir otomobil markası olmamıştır. Venga’da bu modellerinden bir tanesidir. Ülkemizde 2011 – 2012 yılları arasında satılan Venga fena olmamasına rağmen istenilen satış rakamlarını yakalayamamıştır.

Kia Venga Nasıl Bir Araba?

Küçük ama yüksek bir şehir içi otomobilidir. Aslında biraz daha zorlansa mini MPV olabilirdi. 2011 yılında satışa çıktıktan sonra Türkiye’de doğru düzgün reklamı bile yapılmamıştır. Yine de 1 yıllık bir süre içerisinde hiçte fena olmayan satış rakamları yakalamıştır. Kia bu arabanın üstüne düşse çok daha fazla satabilirdi. Panaroma, Active ve EX donanım paketleri bulunmaktadır. ABS, EBD, sürücü ve yolcu hava yastığı, merkezi kilit, klima, sunroof, cam tavan, elektrikli dört cam, fonksiyonel direksiyon, yol bilgisayarı, sis farları ve elektrikli ayarlanabilir aynalar” gibi özelliklere sahiptir.  Venga 6 ileri manuel ve otomatik şanzıman vites seçenekleri ile satılmıştır. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.4 CRDi : Dizel motorlar içerisinde en sağlam olanlarından bir tanesidir. Venga’da en çok tutulan motor seçeneğidir. 90 beygir ve 220 Nm tork güç üretmektedir. Oldukça performanslı ve seri bir motordur. Şehir içinde 5.6, şehir dışında 4.3 litre yakıt tüketmektedir.

İlginizi çekebilir :  ” Kia Pride Nasıl Araba 

1.6 Benzinli : Çok atik ve performanslı motorlardan bir tanesidir. 125 beygir ve 156 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumludur. Şehir içinde 9, şehir dışında 5.8 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 CRDi : Harika güçlü bir dizel motordur. 128 beygir ve 260 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 5.8, şehir dışında 4.4 litre yakıt tüketmektedir. Eğer gücü hissetmek istiyorsanız mutlaka bu motora sahip bir tanesini almanızı öneririm.

Kia Venga Kullanıcı Yorumu

Honda Jazz bakarken, Kia Venga ile karşılaştım ve biraz araştırma yaptım. Bir arkadaşımda olması sebebiyle almadan önce test etme fırsatım oldu. Daha sonra aldım ve 5 yıldan bu yana kullanıyorum. Öncelikle bu araba kesinlikle bir otomobil değil. Kullanırken sanki jip kullanıyormuş gibi hissediyorsunuz. En basitinden trafikte önünüzdeki arabalara yukarıdan bakıyorsunuz. Şöyle bir tavan barları falan olsa bildiğin küçük boyutlu bir SUV olacak. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Plastik kalitesi kötü değil ama biraz daha kaliteli olabilirdi. Bende 1.4 CRDi motor olanı var. Şehir içinde ara hızlanmalarda gayet güzel ivmeleniyor. Otomatik şanzımanı vites geçişlerini hissettiriyor. Gördüğüm en kötü otomobil şanzımanlardan bir tanesi. Eğer bir Venga alacaksanız manuel olanını tercih etmenizi öneririm. Neyse iç genişliği Honda Jazz’dan daha büyük. Dışardan bakıldığı zaman küçük gibi görünse de içi gayet ferah. Arka diz mesafesi uzudur ve insanı bunaltmaz. Uzun yol ve yüksek hızlarda kullanırken biraz dikkat etmeniz gerekiyor. Yerden yüksek olması ve aerodinamik yapısı nedeniyle 130 km/s hızın üstüne çıkıldığında yolda gezinmelere başlıyor. Ayrıca yanınızda TIR, kamyon ve otobüs gibi büyük arabalar geçtiğinde baya bir sallanıyor. Bu da yan rüzgarlardan etkilendiği anlamına geliyor. Yol tutuşu fena sayılmaz ancak virajlarda yana fazla yatıyor. Frenler çok güçlü ve arabayı kısa mesafede durdurabiliyor. Tavanı yüksek olduğu için uzun yolcuklarda bunaltıcı olmuyor.

Kia Venga Alınır Mı?

Şimdi 2012 modele göre konuşacak olursak bu paralara alabileceğiniz en iyi şehir içi otomobillerden bir tanesidir. Özellikle bayan sürücüler için çok daha uygun gibi duruyor. Yedek parçaları bulunuyor mu diye soracak olursanız ben hiç bir parçasını Ankara’da bulmakta zorlanmadım. Çok iyi tanıtımı yapılmadığı için bu arabalar yüksek miktarlarda satılmadı. Bu da ikinci el piyasasının zayıf olmasına neden oldu. Ancak fiyatının düşük olması bence alınabilir bir otomobil yapıyor.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu