Araba Kalorifer Peteği Nasıl Değiştirilir? Kalorifer Peteği Fiyatları ve Değişim Ücreti

Otomobillerin içini ısıtmak için kalorifer petekleri bulunmaktadır. Ancak zamanla bu petekler eskir ve tıkanır. Sonuç olarak çok kullanılamaz hale gelirse değiştirilmesi gerekecektir. Peki ya kalorifer peteği nasıl değiştirilir? Kalorifer peteği değişimi ne kadar sürer? Kalorifer peteği fiyatları ne kadardır? Kalorifer Peteği değişim işçilik ücreti ne kadar tutar?

Tıpkı evlerimizde olduğu gibi otomobillerinde kalorifer petekleri bulunmaktadır. Isınan motor suyu kalorifer peteğinin içinden geçer. Alüminyum veya bakı alaşımdan yapılan kalorifer peteği suyun sıcaklığını iletir. Bir fan yardımıyla bu sıcaklık otomobilin içine verilir. Yani kalorifer peteğinin içinden motor içerisindeki su geçmektedir. Ancak çoğu sürücü yaz aylarında araçlarının motorunda şebeke suyu kullandıkları için petek içerisinde korozyon oluşturmaktadır. Kalorifer peteği bu korozyon nedeniyle tıkanırsa bir noktaya kadar petek sökülmeden temizlenebilir. Ancak çok tıkanırsa veya petek delinirse sökülüp değiştirilmesi gerekecektir.

Kalorifer Peteği Nasıl Değiştirilir?

Eski otomobillerde kalorifer peteğini değiştirmek için arabanın göğsünü sökmeye gerek yoktur. Ancak günümüz araçlarında peteği yerinden sökmek için ön torpidonun da yerinden sökülmesi gerekmektedir. Çünkü petek ön göğüsün hemen altında yer almaktadır. Bu hem uzun hem de zahmetli bir iştir. Örneğin bir Tofaş Şahin’in kalorifer peteği değişimi 3 saat sürerken, bir passat veya Focus’un 2 güne kadar uzayabilmektedir.

Kalorifer Radyatörünü Değiştirilmesi İçin Ön Göğüs (torpido) Sökülmesi Gerekiyor.

Kalorifer Peteği Ne Kadara Değişir?

Kalorifer peteğini değiştirmenin maliyeti aracınızın markasına göre değişecektir. Örneğin Tofaş’ın kalorifer peteğinin değişimi için 150-200 lira işçilik ücreti istenirken, bir passat, focus, corolla veya astra’nın kalorifer peteğinin değişimi 1000 liradan başlayan fiyatlara yapılmaktadır. Çünkü bu araçların kalorifer peteklerinin değişimi için göğsün yerinden sökülmesi gerekmektedir. Kalorifer peteği parça fiyatları 200 ile 1000 lira arasında bir paraya satılmaktadır. Yani ortalama bir otomobilin kalorifer peteği değişimi en az 1500 lira civarında tutacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu