Hız Sensörü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

ABS hız sensörü de olarak bilinen, hız sensörü ne kadara değişir? Hız sensörü fiyatı ne kadar? Hız sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için hız sensörü değiştirme maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Eski otomobillerde hız ölçek için şanzıman çıkışına bağlanan bir çark şanzıman milinin dönüş hızını tespit eder ve gösterge panelinde arabanın ne kadar hızla gittiğini sürücüye gösterirdi. Bu tür hız sensörünün tek görevi aracın hızını belirlemekti.

Ancak 1996 yılından itibaren otomobillerde bir bilgisayar sistemi kullanılmaya başladı. Bu sisteme motor kontrol ünitesi (ECU) kullanılmaya başladı. ECU aracın hemen her yerinde bulunan sensörlerden gelen bilgileri kullanarak uyum halinde çalışıp çalışmadıklarını kontrol ediyordu. Hız sensörü de bunlardan bir tanesidir.

Hız sensörü genelde teker kenarında yer alır. Ancak bazı araçlarda yine şanzımana bağlı haldedir. Bu sensör teknoloji geliştikçe aracın sadece hızını ölçmekle kalmayıp başta ABS olmak üzere pek çok donanımın çalışmasını sağlıyordu. Örneğin aracınızda hız sabitleyici (cruise control) varsa hız sensörünün verisini mutlaka alır. ESP gibi fren ve sürüş güvenliği donanımları da hız sensöründen gelen verilerle beslenir. Yani aracınızın hız sensörü arıza yaparsa ABS, ESP ve hız sabitleyici artık çalışmayacaktır. Ayrıca aracınızın gösterge panelinde bir sensör doğru çalışmadığı için motor arıza lambası yanacaktır. Bu durumda önce aracınızı bilgisayara bağlarsınız ve hız sensörü arıza kodlarını bulursunuz. Ardından sensörün arızalı olduğu tespit edilir. Bu sensör tamir edilemeyen bir parça olduğu için arıza yaptığı zaman değiştirilmesi gerekmektedir.

ABS Hız Sensörü Değişimi Ne Kadar?

Ustanız önce aracınızı bilgisayara bağlar ve hız sensörüyle alakalı OBD-2 arıza kodlarını bulur. Bu durumda sensörün değiştirilmesine karar verir. Sizden yeni sensör almanızı ister. ABS hız sensörü fiyatı 2022 yılı için aracın marka ve modeline göre 200 ile 600 lira arasında bir paraya satılmaktadır. Değişimi için işçilik ücreti ise 150 – 200 lira arasında alınmaktadır. Yani aracınızın hız sensörünü değiştirmenin maliyeti 2022 yılı 350 ile 800 lira arasında bir para tutabilir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu