Devirdaim Pompası Ne İşe Yarar? Arızası Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nedir?

İçten yanmalı her otomobilde bulunan devirdaim pompası nedir ve ne işe yarar? Devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır? Devirdaim pompası arızası belirtileri nedir? Kısaca devirdaim pompası hakkında bilgi vereceğiz.

İçten yanmalı otomobillerin motorunda sürekli bir hava/yakıt karışımı yanmaktadır. Bu yanma sonucunda ortaya çıkan sıcaklık soğutma sistemi tarafından soğutulur ve motorun sürekli olarak 90 derece civarlarında bir ısıda kalmasını sağlar. Su radyatör ile motor arasında bir sirkülasyon halindedir. İşte suyu motor ile radyatör arasında dolaştıran parçaya devirdamim pompası adı verilir.

İlginizi Çekebilir :  “Devirdaim Pompası Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

DevirDaim Pompası Nasıl Çalışır?

Aracınızın motoru soğukken çalıştırdığını zaman kısa sürede ısınmaya başlar. Motor normal çalışma sıcaklığına gelen kadar termostat açılmaz. Bu motorun çalışma sıcaklığına çabuk ulaşmasını sağlar. Su 90 dereceye ulaştığı zaman termostat açılır ve suyun radyatöre gönderilmesine izin verir. Bu işlemler sürerken devirdaim pompası sürekli olarak çalışıyor olacaktır. Devirdaim çalışmak için gücünü bazı otomobillerde v kayışından alırken, bazılarında ise triger kayışından alır. Bir çeşit su tribünü olan devirdaimin içinde küçük su kanatları yani bir çark vardır. Suyu sürekli bir basınç altında sirküle eder. Devirdaim pompası triger değişirken değiştirilen parçalardan bir tanesidir. Arıza yaptığı zaman aracınızın motorunun hararet yapmasına neden olur. Eğer durumu hemen fark edemezseniz aracınız önce conta yakacak daha sonra motor yiyecektir.

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Eğer bu pompa arıza yaparsa çabuk fark etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Çünkü soğutma sisteminin bir elemanı olan bu parça aracınızın motorunun hararet yapmasına neden olabilir.

1- Hararet Göstergesinde Ani Değişiklikler

Devirdaim pompası arıza yapmaya başladığı zaman aracınızın hararet göstergesi tutarsız gösterebilir. Örneğin bir yükselirken, bir aniden düşme olabilir.

2- Su Sızıntısı

Devirdaim pompası arıza yaptığı zaman içerisinde conta aşınmış olabilir. Devirdaim pompasının yeri motor bloğunun triger kayışının olduğu taraftadır. Eğer yan taraftan su sızıntısı fark ederseniz devirdaimden kaçırıyor olabilir.

3- Uğultu ve Ötme Sesi Gelmesi

Devirdiam pompası sürekli olarak dönen bir parçadır. Doğru şekilde dönmesi için bir rulmana ihtiyaç duyar. Genelde arızasının sebebi bu devirdaim bilyasının dağılmasından dolayıdır. Eğer motor çalışırken bir ötme ve uğultu sesi geliyorsa devirdaim pompası arızalı olabilir.

4- Radyatörden Buhar Çıkması ve Su Kaynatması

Devirdaim pompası arıza yaptığı zaman motor ve radyatör aşırı derecede ısınacaktır. Çünkü su soğutulmak için radyatöre gönderilemez ve sabit kalır. Kısa süre içerisinde ısınan su buharı dışarı sızacaktır. Sonuç olarak radyatörden duman benzeri su buharı çıktığını göreceksiniz.

5- Hortum Patlatma ve Radyatör Hortumu Şişmesi

Soğutma sisteminin en dayanıksız yerleri hortumlardır. Kauçuk bir malzemeden yapıldığı için basınç altında kaldıklarında şişme ve çatlama yapabilir. Radyatör hortumlarında şişme varsa devirdaim pompası basınca neden oluyor olabilir.

6- Arabanın Hararet Yapması

Devirdaim pompası arızasının en net anlaşılabileceği belirtisidir. Bir otomobil pek çok şey nedeniyle hararet yapabilir. Ancak yukarıda saydığımız belirtilerden birden fazlası ile birlikte aracınız hararet yapıyorsa bunun sorumlusu devirdaim pompası olabilir. Hararet yapan bir otomobili kesinlikle kullanmaktan kaçının.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu