Yamuk Jant Nasıl Belli Olur? Eğik Jant Düzeltme Fiyatı ve Ücreti

Aracınızın jantı yamulursa ciddi sürüş problemlerine neden olur. Peki yamulmuş jant nasıl belli olur? Eğik jant düzelme ne kadar tutar? Eğik jant nerede düzeltilir? İşte tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Her otomobilin tekeri jant üzerine takılır. Jantlar alüminyum alaşımlı, çelik alaşımlı veya bildiğimiz demir olabilir. Ne tür metalden üretilirse üretilsin bir çukurdan sert geçerseniz veya kasislerde dikkat etmezseniz jantınız yamulabilir. Hatta yolda giderken taş gibi sert bir sicime çarpmakta jantın yamulmasına neden olabilir.

Jantın Yamuk Olduğu Nasıl Belli Olur?

Eğer aracınızın jantı bir sebepten dolayı yamulmuşsa sürüş sırasında bunu mutlaka anlarsınız.

1- Direksiyonun Titremesi

Jantın balansının düzgün olması ve tam bir yuvarlak çizerek dönmesi gerekir. Ancak yamulan jantın balansı da bozulur. Bu durum aracınız hızlandıkça direksiyonun titremesine neden olur.

2- Jantın Balans Tutmaması

Aracınızın lastiklerini değiştirirken mutlaka balans ayarı da yaptırmanız gerekir. Balans ağırlık kurşunları çakılarak yapılan bir işlemdir. Ancak ne kadar kurşun takılırsa takılsın araba balans tutmuyorsa bu jantın yamuk olduğunun belirtisidir.

3- Lastiğin Hava Kaçırması

Lastiğin jantlara basan kısmı tam bir yuvarlak olacak şekilde üretilmektedir. Ancak jantta yamukluk olursa, oluşan bombe nedeniyle lastik hava kaçırır. Eğer patlak olmamasına rağmen lastik yanaklardan hava kaçırıyorsa bunun sebebi jantın eğik olması olabilir.

Yamuk Jant Nerede Düzelttirlir? Eğik Jant Düzeltme Ücreti Ne Kadar?

Aracınızın jantı yamulmuş ise bunu düzelttirebileceğiniz iki yer vardır. İlk olarak tornacı da makineye bağlanarak düzeltilebilir. Eğer jantınız yamulduysa tornacı da düzelttirmenizi öneririm. Çünkü makineleri çok daha güçlüdür. İkinci yer ise oto lastikçilerdir. Balans makinesine bağlanarak jantın yamukluğu tespit edilip çekiçle düzeltilebilir. Ama bunu çoğu lastikçi yapmıyor. Rot ayarı yapılan yerlerde de jant düzelttirme işlemi yaptırılabilir.

Yamuk jantı düzeltmenin maliyeti sadece işçilik ücretidir. Siz kendiniz jantı düzeltemezsiniz. 2022 yılı için eğik jant düzeltme ücreti 100 – 150 liraya yapılmaktadır. Jant düzelme işleminden önce lastik janttan sökülür.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu