Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatı ve Sorgulama 2023

Egzoz emisyon ölçümü araç sahipleri için önemli konuların başında gelmektedir. Özellikle günümüz şartlarında bu konuya önem verilmeli ve düzenli olarak egzoz emisyon ölçümü yaptırılmalıdır.

egzoz emisyon olcumu

Bu konuda açıklama yapmamız gerekirse şunları söyleyebiliriz. Kullanılan araçlarda yakıtların yanması ile ortaya çıkan kimyasalların ortamda oluşturduğu hava kirliliğini belirtmek için kullanılmaktadır.

Bu noktada kullanılan bütün araçlar egzoz yoluyla çeşitli kimyasalları katı ve gaz parçalıklar şeklinde havaya salmaktadır. Egzozdan yayılan kimyasal maddelerin atım miktarı, dizel ve benzinli araçlarda farklı şekillerde olabilmektedir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatı 2023

Egzoz emisyon ölçümü fiyatı 2023 yılı itibari ile bütün araçlar için aynı şekilde belirlenmiştir. Ölçüm için istenen fiyatlar, yıllar içerisinde farklı miktarlar olarak değişim gösterebilmektedir. Bu noktada geçen yıl egzoz emisyon ölçümü fiyatı 110 TL iken 2023 yılı için ise, 180 TL olarak belirlenmiştir.

Kanunda belirtilen zamanlarda egzoz gazı emisyon ölçümünü gerçekleştirmeyen kişiler için, yüksek fiyatlarda ceza verilir. Bu miktar belirtilecek olursa; 6.227 TL olmaktadır.

Egzoz gazı emisyon ölçümü hangi sıklıkla yapılmalıdır sorusu da, araç sahipleri tarafından merak edilen konulardandır. Farklı araç türlerine göre, yapılan ölçüm zamanlarının farklılık gösterdiği belirtilir. Açıklanacak olursa;

  • Özel ve resmi araçlar için yapılması gereken ilk muayene, kullanılan aracın 3 yaşını doldurması ile gerçekleştirilmelidir. Ardından 2 yılda bir egzoz emisyon ölçümünün düzenli bir şekilde yapılması gerekir.
  • Ticari ve diğer motorlu araçlar ise, egzoz emisyon ölçümünü her yıl düzenli bir şekilde yaptırmalıdır.

Bu ölçümün gerçekleştirilebilmesi için, gerekli olan bazı belgeler mevcut olmaktadır. TÜVTÜRK istasyonlarında alanında uzman personeller tarafından yapılan emisyon ölçümlerinde istenen belgeler, şu şekilde olmaktadır;

  • Trafik ve tescil belgesi istenir.
  • Motorlu araç egzoz emisyon ruhsatı gereklidir.
  • Söz konusu aracın sahibinin T.C. kimlik numarasının belli olduğu nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet istenmektedir.

TÜVTÜRK istasyonlarında egzoz gazı ölçümünün yapılabilmesi için, araç sahiplerinin resmi internet sitesi üzerinden bir randevu talebi oluşturması gerekir. Böylelikle belirtilen tarihlerde, istenen belgelerin eksiksiz bir şekilde araç muayene istasyonuna getirilmesiyle, egzoz gazı emisyon ölçümü gerçekleştirilir.

Egzoz gazı emisyon ölçümü gerçekleştirilmeden önce mutlaka araç sahipleri tarafından, egzoz sistemlerini düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Yani egzoz sisteminde herhangi bir delik ya da çatlak oluşumu varsa, muayene geçersiz sayılır.

Yapılan ölçüm sonrasında yüksek değerlere sahip araçlar, gerekli eksikliklerin giderilmesinin ardından ücretsiz bir şekilde muayene gerçekleştirilen yerde tekrardan ölçüm yaptırabilir.

Ancak bir ay içinde yalnızca bir kez ücretsiz şekilde egzoz emisyon ölçümü hakkı tanınmaktadır. Araç sahiplerine bu hak tanınsa bile ölçüm sonrasında sınıfta kalan söz konusu aracın, 7. günden itibaren trafiğe çıkamayacağı da belirtilir.

Egzoz Emisyon Ölçümü

Egzoz gazı emisyon ölçümü düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Araçların çevreye verdiği zararlı etkilerin ne derece olduğunu ölçebilmek için, bu testin yapılması gerekir. Böylelikle trafikte araçların egzoz ile havaya yaydığı zararlı kimyasalların, hava kirliliğini en az etkilemesi amaçlanır. Ayrıca bu şekilde doğanın korunması da sağlanır.

Yapılan ölçüm ile söz konusu araçların trafiğe çıkmaya uygun olup olmadığı belirlenir. Bu işlem gerçekleştirilirken egzoz salınım değerleri, rölantide veya yüksek devirde olarak iki farklı şekilde ölçülür.

Ölçüm sonrasında eğer araç belirli sınırlar içerisinde bulunursa, egzoz pulu almaktadır. Ancak bir araç egzoz emisyon ölçümünden sonra kanunda belirtilen düzeyin üstünde bir değerde olursa, sınıfta kalmaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında, araçtaki sorunlar çözülerek tekrardan aracın muayeneye götürülmesi gerekir.

Motorlu taşıtlar için yüksek değerlerde çıkan egzoz gazı emisyon ölçümünü düşünebilmek için, bazı parçalar kullanılabilir. Bu parçalar egzoz sitemine takılarak, zararlı kimyasalları filtreler ve doğaya zararsız bir şekilde salınmalarını sağlar.

TÜVTÜRK araç muayene istasyonunda gerçekleştirilen egzoz emisyon ölçümlerinde başarılı olan araçlar, daha en az enerji harcadığı gibi yaşanabilir çevre için ise katkı sağlamaktadır. Tüm bunların yanında zamanında egzoz ölçümü yapılmayan araçlarsa, hem ağır trafik cezalarına maruz kalmakta hem de çevreye ciddi anlamda zararlar vermektedir.

Ayrıca egzoz gazı ölçümü yaptırmayan araçlar, diğer muayenelerden de geçememektedir. Çünkü ağır kusurlu olarak nitelendirilirler. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, çift yakıtlı araçlarda iki ayrı egzoz emisyon ölçümünün yaptırılmasıdır. İki yakıt türü içinde, bu ölçümün yaptırılması zorunludur.

Ayrıca bu konuda sık sorulan sorular ve merak edilenler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Egzoz emisyon sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yaren Naz Çıkmaz

Merhaba! Ben Yaren, 1991 İzmir doğumluyum. Şuanda otomotiv yedek parça üreten bir fabrikanın iş geliştirme uzmanıyım. Otobilgisi.com ile otomobil tutkumu sizlerle paylaşma keyfini yaşıyorum:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu