Oto Finans

Engelli Araç Fiyatları 2022, Engelli Araç Hesaplama

Engelli araç fiyatları, listeleri ve ÖTV muafiyeti ile ilgili tüm detaylara bu konumuzda yer verdik.

Engelli araç fiyatları hem engelli vatandaşlarımızın hem de ÖTV’den muaf vatandaşlarımızın rahatça araç almasına olanak tanımaktadır. Engelli sürücülerin engel oranına göre değişen bu indirim %40-89 arası engelli olan kişiler için %26.3 ÖTV indirimi ve 15.24 KDV oranı olarak uygulanmaktadır. %90 ve üzeri engelli kişiler ÖTV’den tamamen muaf tutuluyor.

engelli araç listesi ve fiyatları

Engelli Araç Hesaplama

Engelli araç hesaplama yapabilmek için engel durumunuzu beyan eden “ÖTV istisnalı araç kullanabilir” raporu almanız gerekmektedir. Bu raporu tam teşekküllü devlet sağlık kuruluşlarından temin ettikten sonra engel durumunuza göre muafiyetten yararlanabiliyorsunuz.

Engelli araç hesaplama yaparken alacağınız araç fiyatının ÖTV ve MTV gibi tüm vergiler dahil bedeli 450.500TL altında olması gerekiyor. Hesaplama yaparken zorluk çekiyorsanız aldığınız engelli raporundan sonra bayilere başvurarak fiyat hesaplaması yaptırabilirsiniz.

Engel durumunuz %90 altında ise TSE onaylı ek bir aparat ile kendi aracınızı kullanmak üzere bir düzenleme yapmanız gerekiyor. Fakat engel durumu %90 üzerinde ise, engelli kişinin aracını yakınlık derecesine bakılmaksızın herkes kullanabiliyor.

ÖTV muafiyetinden yararlanarak aldığınız aracı 5 yıl boyunca satamıyorsunuz. Aksi takdirde ÖTV tutarının geri ödeme işleminin satıştan önce tamamlanması gerekiyor. ÖTV ödemeden yeniden araç almak isterseniz, eski aracın kaza sonrası kullanılamaz hale gelmiş olduğunu ispatlayan bir ekspertiz raporu gerekiyor.

Ayrıca sıfır araçlar için ÖTV matrahı 1.6 motor hacmi olanlarda matrah dilimi 5 olarak güncellenmiştir.

Toyota Engelli Araç Fiyatları ve Listesi

Toyota Corolla 1.5 Vision, MDS ve Dream manuel vitese ÖTV’siz sahip olabilirsiniz. Buna ek olarak Toyota Yaris de ÖTV olmadan alınabilecek bir diğer Toyota engelli araç listesi üyesinden.

Toyota Corolla 1.5 araçlar 218.000TL ile 253.000TL arasında fiyatlanmaktadır.

Renault Engelli Araç Fiyatları ve Listesi

Renault Clio ve Taliant modelleri ÖTV’siz olarak alınabiliyor. Buna ek olarak Megane Sedan araçların da belli modelleri ÖTV’siz alınabilmekte.

Clio modeller 139.900TL’den başlıyor.

Volkswagen Engelli Araç Fiyatları ve Listesi

Volkswagen Polo ve Golf araçların alt donanım paketli modellerine ÖTV’siz ulaşabilirsiniz. Başlangıç fiyatları ise 271.000TL civarında.

Hyundai Engelli Araç Fiyatları ve Listesi

i20 ve i10 model araçların tüm donanım seviyeleri ÖTV’siz alınabiliyor. Ayrıca Hyundai Elantra, Bayon ve Kona modelleri de ÖTV’den muaf olarak bazı donanım paketlerinde satışa sunuluyor.

Yaren Naz Çıkmaz

Merhaba! Ben Yaren, 1991 İzmir doğumluyum. Şuanda otomotiv yedek parça üreten bir fabrikanın iş geliştirme uzmanıyım. Otobilgisi.com ile otomobil tutkumu sizlerle paylaşma keyfini yaşıyorum:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu