Ford Ka Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Ford’un ürettiği en küçük otomobil Ka nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Ford Ka kullanıcı yorumuna ve incelemesine yer vereceğiz.

Ford ülkemizin her zaman en çok tutulan otomobil markalarından olmuştur. Aslında otomobil değil, ticari araçlarda da ülkemizin lider markalarından bir tanesidir. Ancak bazı modellerinde hiç başarılı olamaz. Bunlardan bir tanesi de Ford Ka modelidir. Şehir içi kullanımlar için üretilen Ka, ilk olarak 1997 yılında satılmaya başlamış ve 2003 yılına kadar satılmıştır. 2004 yılında Ford Ka Street adında üstü açılabilir verisyonları satılmış, ancak 2005 yılında satıştan kaldırılmıştır. Ka ile bir kez daha şansını denemek isteyen ford 2008 – 2009 yıllarında Ford Ka 2’yi çıkarmış ancak istediği satış rakamlarını yakalayamayınca tekrardan satıştan kaldırmıştır.

Ford Ka Arka ve Yandan Görünüşü

Ford Ka Nasıl Bir Araba?

Tek kapılı hatchback bir otomobil olan Ford Ka’nın 1. nesillerinde titanium (2. nesil), city ce collection donanım paketleri bulunmaktadır. “hidrolik direksiyon, klima ve ön cam otomatiği” gibi özellikleri vardır. 2008 – 2009 model olanlarında ise “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı ile yol bilgisayarı” gibi özellikler eklenmiştir. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.2 Benzinli : 2. nesil Ford Ka ile satılmaya başlamıştır. 4 silindirli olan bu motor 69 beygir ve 102 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 7, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketmektedir.

1.3 Benzinli : 1.3 litre hacimli dört silindirli olan bu motor en çok tutulan motor seçeneğidir. 1. nesil Ford Ka bu motorlar ile satılmıştır. 60 beygir ve 100 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumludur ve şehir içinde 8, şehir dışında 4.7 litre yakıt tüketmektedir.

1.3 TDCi : Çok az sayıda satılmıştır. 75 beygir ve 145 Nm tork güç üretmektedir. 2 nesil Ford Ka’larda mevcuttur.

1.6 Street : Cabrio kasalar ile satılmıştır. 95 beygir ve 135 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 10.5, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir.

Ford Ka Kullanıcı Yorumu

Şehir içinde işe gidip gelirken kullanmak için bir Ford Ka aldım ve hala daha kullanıyorum. Sanıldığı gibi kötü bir otomobil değil. Ancak en fazla iki kişi binebilirsiniz. Ön tarafının genişliği güzel ama arka diz mesafesi çok dar olduğu için yetişkin birisinin oturması çok zor. Yakıtı çok düşük olduğu için benim için toplu taşımadan daha avantajlı. Motor performansı fena sayılmaz. Gerçi LPG’de yokuş çıkarken biraz bayılıyor ama ona da katlanacağız artık. Zaten bu arabadan öyle çok yüksek performans beklemiyorum. Amacı beni şehir içinde götürsün yeter. Kliması varsa soğutması güzeldir. Yaz aylarında çok güzel oluyor. Yol tutuşu Ford olduğu için küçücük olmasına rağmen iyidir. Frenleri gayet güçlüdür.

Ford Ka Alınır Mı?

Evet benimde kullandığım bir araba. Bendeki 2000 model olanı ve aracımdan çok memnunum. Tam bir şehir içi arabası. Yedek parçaları hem ucuz hem de kolay bulunuyor. Küçük bir otomobil olması sebebiyle çok fazla tutuluyor ama bu ucuz olmasına neden oluyor. Bana soracak olursanız alınabilir bir otomobil. Yine de almadan önce temiz kullanılmış bir tanesini arayın derim.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Merhaba bu arabada hararet göstergesi yoktur frenleride o kadar güçlü değildir!
    50 metrede bırakmaktadır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu