Ford Probe Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Ford’un spor otomobili olan ülkemizde de az sayıda da olsa satılmış olan modellerinden bir tanesi olan Probe nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Ford Probe inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Ford Probe, spor tek kapılı bir otomobildir. Ülkemizde 90’lı yılların ilk yarısından itibaren getirilmeye başlamıştır. Hatta Türkiye’de bulunan Probe’lerin bir çoğu o zamanlar ülkemizde görev yapan Amerikan askerleri tarafından gümrük girişi olarak ülkemize sokulmuştur. Şuan da piyasada tek tük olarak görülmektedir.

Ford Probe Nasıl Bir Araba?

Probe aslında, Ford üretimi değil Mazda üretimi bir otomobildir. Mazda RX modelinin Ford giydirilmiş hali diyebiliriz. Motorundan tutunda, yürüyen aksam parçalarına kadar her şey Mazda üretimidir. Probe’de ABS, klima, ön iki cam otomatiği, elektrikli aynalar gibi özellikleri bulunmaktadır. İki farklı motor seçeneğine sahiptir. Bunlardan birincisi 6 silindirli 3.0 litre haciminde 147 beygir olandır. Diğer ise yine 6 silindirli 2.5 litre hacimli 165 beygir gücünde olanıdır.

Ford Probe Kullanıcı Yorumu

Amerikan otomobili meraklısı bir arkadaşımın sahibi olduğu Probe ile bir gün geçirdim. İlk olarak içinden başlayacak olursak, diğer Fordlara gerçekten hiç benzemiyor. Bildiğiniz Mazda bu araba. Açılı kapanır farları ile gayet güzel görünüyor. Benim kullandığımda 3.0 litrelik motor bulunuyordu. Marşa bastığım anda arabanın çıkardığı o motor sesi harika. Şehir içinde gezerken herkes dönüp bir daha arabaya bakıyordu. Sanki yeni bir süper otomobil gibi havası var. Gaza yüklendiğimde insanı koltuğa yapıştırıyor. Otobanda biraz hız denemesi yapmak için çıktım. 200 km/s hıza kadar çıktım ve muhteşem bir performans sergiliyor. Yola resmen yapışıyor ve harika bir yol tutuşu var. Gerçekten çok kaliteli ve performanslı bir spor otomobil.

Ford Probe Alınır Mı?

Evet, her ne kadar Amerikan otomobili olsa da yedek parçalarını motor ve mekanik aksamda bulmakta çok zorlanmazsınız. Yeter ki ne aradığınızı bilin. Ancak kaporta aksamından bir parça ihtiyacınız olursa o zaman Amerika’dan sipariş etmek zorunda kalırsınız. İkinci el piyasası yok denecek kadar azdır. Yine de tercih size kalmış.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu