Ford S-Max Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Amerikalı otomobil üreticisi Ford’un devasa bir modeli S-Max nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Ford S-Max inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Ford iki türlü arabalar üreten bir markadır. Amerikan pazarı için farklı, Avrupa pazarı için farklı araçlar üretmektedir. S-Max daha çok Amerikan pazarı hedeflenerek üretilmiş ancak Avrupa ile birlikte ülkemizde de satılmış bir modeldir. İlk olarak 2006 yılında satışa sunulmuştur. Her ne kadar Dünyada hala daha sıfır olarak satılmaya devam ediyor olsa da Türkiye’de satışı 2016 yılında sonlandırılmıştır.

Ford S-Max Nasıl Bir Araba?

MPV hatta bir minibüs ayarında büyüklüğe sahip bir otomobildir. 7 kişilik ve 5 kişilik versiyonları vardır. Ford’un bu sınıfta en çok tutulan modeli olan C-Max yanında küçük kalır. Yatırılabilen arka ikinci sıra koltukları katlandığı zaman kocaman bir bagaj hacmine sahip oluyor. 1.6 motorlarda Titanium ve Trend 2.0 motorda ise sadece Titanium donanım paketiyle yer almıştır. “Navigasyonlu multimedya ekranı, ısıtmalı ve soğutmalı koltuklar, kör nokta uyarı sistemi, yaya güvenlik sistemi, çarpışma engelleyici, otomatik park asistanı, Apple-Android car play, sesli komut alabilme, geri görüş kamerası, ön ve arka park sensörleri, anahtarsız yani start-stop özelliği, elektrikli sürücü ve yolcu koltuğu, dört bölgeli dijital tam otomatik klima, bluetooth, gündüz led farları, hız sabitleyici, APS, ESP, ASR” gibi daha sayamadığımız pek çok özelliğe sahiptir. S-Max’de 6 ileri manuel vitesin yanı sıra 6 ileri Powershift otomatik şanzıman tercihleri bulunmaktadır.

1.6 TDCi : Bu motor S-Max’in kasasına güçsüz kaldığı için çok fazla satılmamıştır. Gerçekten kullananlar bu motorun performansında hiç memnun değil. Tamam Focus için falan iyi bir güç çıkartıyor olsa da onun iki katı ağırlığa sahip olan S-Max için yeterli kalmıyor. 1.6 litrelik 4 silindirli bu motor 115 beygir ve 270 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 10, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. Bu tüketimin yüksek olmasının sebebi motorun aracın kasasını çekmek için çok ağır şartlar altında çalışmasıdır.

1.6 Benzinli : S-Max ile satılan tek benzinli motor seçeneğidir. 160 beygir ve 240 Nm tork güç üretmektedir. Yine çok fazla tercih edilmemiş bir motordur.

2.0 TDCi : Eğer alacaksanız bu motora sahip olanını almanızı öneririm. İlk başlarda üretilenleri 143 beygir gücündeyken 2016 yılında gelen güncellenme ile 180 beygire çıkartılmıştır. eğer bir S-Max alacaksanız bu motora sahip bir tanesini almanızı öneririm. Şehir içinde 6.5, şehir dışında 5 litre yakıt tüketimi vardır.

Ford S-Max Arkadan Görünüşü

Ford S-Max Kullanıcı Yorumu

Uygun fiyatı yüksek donanımı zaten dikkatimi çekiyordu ama 3 kişilik bir aile olmam sebebiyle çok ihtiyacım olan bir araba değildi. Daha sonra üçüz bebeklerim olunca eve birde yatılı bakıcı almak zorunda kaldık. Bize de 7 kişilik büyük bir otomobil ihtiyacı doğmuş oldu. Bu sebeple 2016 model bir S-Max aldım ve 3 yıldır kullanıyorum. Öncelikle donanımına dikkat çekmek istiyorum. Daha önce hiçbir arabada görmediğim özelliklere sahip bir araba. Aklınıza gelebilecek her türlü donanıma sahiptir. İçi muhteşem genişliktedir. Arka kapıları sürgülü olsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde yumuşak kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Arka koltuklarına ve en arkadaki iki sıraya 5 yetişkin rahatlıkla sığabilir. Şehir içinde kullanım özellikle park yerlerinde sıkıntılı olabiliyor. Çünkü öyle her yere sığabilen bir araba değil. Çok defa AVM’lerde park yerlerine sığmadığı için dışarı koymak zorunda kaldım. Yani genellikle şehir içinde kullanacaksanız öyle pratik bir araba değildir. Ben küçük şehirde yaşadığım için öyle çok zorluk çekmedim. Ama uzun yolda harika bir konforu var. Kullanırken sanki otobüs kullanıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Ayrıca yerden yüksek bir oturma pozisyonu olduğu için gayet ferahtır. Tavan yüksekliği öyle güzeldir ki orta boylu birisi ayağa bile kalkabilir. Kocaman bir kasası olmasına rağmen çok güçlü bir fren sistemi vardır. Yüksek hızlarda bile ani fren yaptığınızda kısa mesafe içerisinde kolaylıkla durdurabiliyor. Ford’un yol tutuşu zaten üstün olmasıyla bilinen bir şey. Minivan araçlar arasında en iyi yol tutuşuna sahip olanlarından birisidir. Otomatik powershift şanzımanı motor gücünü güzel aktarıyor. Ayrıca vites geçilerini de hissettirmiyor. Zaten şanzımanı sağlamlığını kanıtlamıştır.

Ford S-Max İçi

Ford S-Max Alınır Mı?

Evet buraya kadar hep iyi yönlerini yazmaya çalıştım. Ancak bu işin birde yedek parça kısmı var. Yedek parça kısmı var. Bir keresinde arka stop farını kırdım ve parçaları dolar üzerinden geldiği için dünyanın parasını ödemiştim. O zamanlar sadece stop farı için  1000 dolar kuruna denk gelen bir para vermiştim. İkinci eli çok güçlü değildir. Öyle hemen satarım kâr ederim mantığı güdülecek arabalardan değildir. Eğer büyük bir aile arabasına ihtiyacınız varsa gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Ancak temiz olmasına dikkat etmenizi öneririm. 

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Merhaba ustam otomatik şanzıman sağlamlığı konusunda katılmıyorum mk1 ve mk2 otomatik şanzımanlar devamlı sorun çıkaran bi şanzıman her 10 otomatikten 6-7 si bozuluyo
    Nerden genelleme yapıyosun dersen avrupada smax grubumuz var tecrübeyle sabitt bu konu

    Smax alınacaksa manuel alınmalı
    Saygılar sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu