Fren Kaliperi Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Fren sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan fren kaliperi ne kadara değişir? Fren kaliperi fiyatı ne kadardır? Fren kalipleri değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2022 yılı için fren kaliperi değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Bir otomobilin en önemli donanımı fren sistemidir. Arabanın hızlanması kadar durması da önemlidir. İnsanlar bir araba alırken hep ne kadar kısa sürede hızlandığını sorarlar. Ancak bu arabanın frenleme mesafesi ne kadar kısa diye sormazlar. Ta ki frenlere ihtiyacı olana kadar. Fren sistemi ne kadar güçlü olursa sizin kaza olasılığınız da o kadar düşük olur.

Fren sistemi günümüzdeki otomobillerde çok karmaşık parçalardan oluşur. Siz frene bastığınız anda fren servosu tarafından bir hidrolik yağ, fren kaliperine iletilir. Kaliper içinde sıkışan balatalar diske sürter ve arabanın yavaşlamasını sağlar.

Fren kaliperi ne işe yarar diye soracak olursanız, fren balatalarının içinde bulunduğu yatağa verilen isimdir. Çok sağlam çelik metalden yapılmıştır. Fren hortumları, balatalar ve fren merkezi gibi şeyler kaliperin üstünde yer alır. Bu açıdan bakıldığı zaman fren sisteminin en arıza yapmaması gereken parçalardan bir tanesidir. Fren kaliperi sadece disk bulunan tekerlerde bulunur. Yani aracınızın arka tekerleri de disk fren sistemine sahipte 4 tane kaliper vardır. Ancak arka tekerler kampana ise o zaman sadece ön tekerlerde kaliperler vardır.

Fren Kaliperi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fren kaliperinin içinde pek çok hidrolik yağını sızdırmamak üzere tasarlanmış sağlam contalar vardır. Fren kaliperi arızası belirtileri “frene basınca gıcırtı sesi gelmesi, arabanın tekerinden fren hidrolik yağının sızması, fren pedalının yumuşaması, frenleme mesafesinin uzaması, fren hidrolik yağının azalması ve frenlerin tutmaması” gibi şeyler görülebilir. Kısacası aracınızın fren sistemi kökünden arıza yapacak ve sizin kaza yapmanıza bile sebep olacaktır.

Fren Kaliperi Ne Kadara Değişir?

Otomobiliniz fren kalipleri bozulduğu zaman tamir edilemez ve değiştirilmesi gerekir. Çok sıcağa maruz kaldığı için çatlayabilir veya contaları sızdırabilir. Bazı ustalar yalan yanlış tamir ediyorlar ama bu çok sağlıklı olmayacaktır. Bu sebeple kaliplerin arıza yaptığından eminseniz değiştirmeniz en iyi yoldur. Fren kalipler fiyatları tane başına 750 ile 2.000 lira arasında değişen bir paraya satılmaktadır. Ayrıca ustanız teker başına 200 lira işçilik ücreti karşılığında kaliperleri değiştirecektir. Kısaca bir tekerin kaliperini değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 1.000 ile 2.200 lira arasında değişecektir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu