Konjektör Ne İşe Yarar? Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Otomobillerimizde pek çok elektronik aksam vardır. Bunlardan bir tanesi de konjektördür. Peki ya konjektör nedir ve ne işe yarar? Konjektör değişimi ne kadar tutar? Konjektör fiyatı ve değişimi için işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca konjektör değiştirme maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Bir otomobil çalışması için ilk gücünü aküden alır. Motor çalıştıktan sonra akü elektrik vermek yerine şarj dinamosu tarafından şarj edilir. Şarj dinamosu gücünü doğrudan motordan alan bir parçadır ve düzensiz olarak elektrik üretir. Şarj dinamosu arabanın motoru rölantide çalışırken 12-14 volt elektrik üretirken motor devri yükseldikçe daha fazla elektrik voltajı üretir. Bu yüksek gerilim aracın donanımlarında arızaya neden olabilir. Daha kötüsü aracınızın sürekli olarak arıza yapmasına neden olur.

Konjektör Ne İşe Yarar?

Eğer şarj dinamosundan elektrik direk aracın elektrik donanımına ve akü beslemesine verilseydi aracınızın elektrik aksamı voltaj değişiklikleri nedeniyle sürekli olarak arıza yapardı. Ancak şarj dinamosunun elektriği aksamlara gitmeden önce konjektör adı verilen parçaya gider. Bir çeşit adaptör olan konjektör elektrik voltajını sabitleyerek aracınızın elektronik donanımını korur. Eğer aracınızda konjektör arıza yaparsa her gün bir donanımın arıza yaptığına şahit olursunuz. Hareketli bir parça olmadığı için çok uzun süreler dayanabilen parçadır. Ancak arıza yaptığı zaman size çok büyük belalar açar. Son zamanlarda aracınızın her gün bir yerinden elektrik arızası yaptığını görüyorsanız bu konejktör arızası nedeniyle olabilir.

Konjektör Ne Kadara Değişir?

Konjektör arıza yaparsa tamir edilemeyen bir parçadır ve değiştirilmesi gerekmektedir. Konjektör fiyatları araçların marka ve modellerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak 2022 yılı için konjektör fiyatı 100 ile 300 lira arasında değişmektedir. Ustanız ise 50 -100 liralık bir işçilik ücreti karşılığında konjektörü rahatlıkla değiştirecektir. Çünkü değiştirilmesi çok uzun bir işçilik isteyen parça değildir. Kısaca konjektör değiştirme maliyeti parça ve işçilik dahil 2022 yılı için 150 ile 400 lira arasında değişen bir fiyata yapılabilmektedir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu