Gaz Kelebeği Konum Sensörü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Gaz kelebeği konum sensörü aracın motoru açısından çok önemli bir rol oynar. Peki gaz kelebeği konum sensörü fiyatı ne kadar? Gaz kelebek sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2022  yılı için gaz kelebeği konum sensörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Eski sistem karbüratörlü arabalarda gaz teli bulunurdu. Sürücü gaz pedalına bastığı zaman tel geri çekilir ve o derecede gaz kelebekleri açılırdı. Ancak 1996 yılından itibaren araçlarda gaz kelebeği konum sensörü (throttle position sensor) kullanılmaya başladı. Aslında sadece bu değil, aracın hemen her parçasında sensörler bulunmakta. Bu sensörler ise motor kontrol ünitesi (ECU) tarafından kontrol edilirler.

Gaz kelebeği konum sensörünün görevi çok önemlidir. Gaz pedalının konumunu belirleyerek ECU’ya bilgi verir. ECU’da pedalın konumuna göre motora gönderilecek hava/yakıt karışımının oranını ayarlar. Eğer aracınızın gaz kelebek sensörü arıza yaparsa, motorun olması gereken hava yakıt karışımı 14:1 oran bozulacağından çalışmasına negatif etki edecektir.

Eğer gaz kelebeği konum sensörü arıza yaparsa aracınızın çalışması bozulacaktır. Belirtileri arasında en çok görülenleri

  • Motor çekişinin düşmesi
  • Egzozdan siyah duman atması (zengin veya fakir karışım)
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Rölanti dalgalanması
  • Motorun sesi çalışması
  • Rölantide stop etme

gibi şeylerdir. Bu belirtilerden bir veya bir kaçı varsa aracınızın gaz kelebeği konum sensörü arızalanmıştır. Ayrıca motor arıza lambası yanacak ve bilgisayara bağladığınızda P0120, P0121, P0122, P0123 ve P0124 arıza kodlarını verecektir.

Gaz Kelebeği Konum Sensörü Yeri

Gaz Kelebeği Konum Sensörü Ne Kadara Değişir?

Gaz kelebeği konum sensörünün diğer adı potansiyometre olarak geçer. Yani değiştirecekseniz parçacılardan bu isimle de isteyebilirsiniz. Değiştirmek için bir ustaya gitmenizi tavsiye ederim. Potansiyometre’nin yeri motor bloğunun üstünde gaz kelebeğinin gövdesinde bulunur. Gaz kelebeği konum sensörü fiyatı 2022 yılı için 150 ile 300 lira arasında değişmektedir. Değiştirilmesi ne kadar sürer diye soracak olursanız ustanız yarım en fazla 1 saatlik bir süre içerisinde değiştirecektir. Bu işlem için 100 lira işçilik ücreti alacaktır. Ayrıca değişimi yapıldıktan sonra arıza kodlarının bilgisayardan silinmesi de bu fiyata dahildir. Kısaca gaz kelebek sensörü değiştirme maliyeti 2022 yılı için 250 ile 400 lira arasında değişecektir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu