Honda City Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Honda’nın b segmenti sedan otomobili olan City nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Honda City inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Honda, Jazz modeli ile Avrupa ve Türkiye’de güzel satış rakamları yakalıyordu. Bu başarısını B segmenti sedan sınıfta sürdürmek isteyen Honda, 2006 yılında City modelini piyasaya sürdü. 2010 yılında yeni kasası çıkmasına rağmen çok fazla tutulmadığı için 2011 yılında ülkemizde satışı durdurulmuştur. 10 yıl aranın ardından 2021 yılında yeniden City’nin 3. nesli satılmaya başlamıştır.

Honda City Nasıl Bir Araba?

Honda Jazz modeliyle yakaladığı başarıyı aynı segmentin sedan sınıfında da sürdürmek için City modelini üretmiştir. Ancak özellikle tasarımının kötü olması sebebiyle City çok fazla tutulan bir otomobil olmamıştır. 2010 yılında 2. nesil kasasını çıkartmasına rağmen başarı sağlayamamıştır. 2021 yılında ise tekrardan sıfır olarak satışa sunulmuştur.  2021 kasaları çok daha fazla tutulmuştur. 2006 – 2011 kasalarında Comfort, Elite, ES, LS ve Sport donanım paketleri varken 2021 kasalarında Elegance ve Executive donanım seviyeleri vardır. City’de 5 ileri manuel vitesin yanı sıra CVT otomatik şanzıman seçenekleri de vardır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.4 Benzinli : 2006 -2011 yılları arasında üretilen City modellerinde yer almaktadır. 83 beygir ve 119 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motor olup oldukça ekonomiktir. Şehir içinde 7.2, şehir dışında 4.8 litre yakıt tüketmektedir.

1.5 İ-Vtec : 2021 kasalarda yer almış bir motordur. 120 beygir ve 145 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 7, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketmektedir. Oldukça ekonomik ve sağlam bir motordur. Ayrıca performansı çok güzeldir.

Yeni Honda City

Honda City Kullanıcı Yorumu

2 yıldır 2008 model bir Honda City kullanıyorum. Aracımdan gerçekten çok memnunum. Anlatmaya ilk olarak içinden başlayacak olursak, içerisinde sert plastik malzeme kullanılmıştır. İç hacim genişliği çok güzeldir. Arka diz mesafesi oldukça uzundur. İçi ferah bir otomobildir. Ayrıca yerden yüksek olduğu güzel bir görüş açısı sunuyor. Ancak dediğim gibi Honda’nın ucuz sınıftaki otomobili olduğu için iç mekan kalitesi o kadar güzel değildir. Motor performansı güzeldir. Araba çalışırken motorun çalıştığını sadece devir ibresinin oynadığında fark ediyorsunuz. O derece sessiz bir motora sahiptir. Performans olarak öyle çok bir beklentiniz olmasın. Arabada 4 kişi varken hele bir yokuş çıkıyorsanız baya bir bayılıyor. Arka süspansiyonları yumuşak olduğu için biraz yük olsa altı hemen yere çöküyor. Yol tutuşu idare eder seviyede ancak yine de sert virajlara girerken dikkat etmeniz gerekiyor.  Frenleri oldukça güçlüdür ve arabayı kısa mesafede durdurabiliyor. Honda City tam bir sorunsuzluk arabasıdır. Bakımlarını aksatmaz temiz kullanırsanız asla arıza vermez.

Honda City Alınır Mı?

2021 modelleri için gerçekten çok yüksek fiyatlar istiyorlar. Bence bu arabaya bu kadar para verilmesi mantıksız. 2006 – 2011 modellerinin fiyatları da rakiplerine göre yüksek. Ancak Honda kalitesine bir otomobile sahip oluyorsunuz. Yedek parçaları kolay bulunuyor. Ayrıca pahalı değil. Tutulmayan bir araba olduğu için ikinci el piyasası zayıftır. Bence Avrupalı muadillerine bakmanız daha mantıklı bir tercih olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü City fiyatları olması gerekenin çok üstünde bence.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu