Saab 9-5 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Bir zamanlar Dünya’nın en sağlam otomobillerini üreten ve kullanıcısını hiç bir zaman hayal kırıklığına uğratmayan Saab’ın 9-5 modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Saab 9-5 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

İsveçli otomobil üreticisi Saab’dan biraz bahsetmek istiyorum. Bu marka yıllarca dünyanın en sağlam arabalarını üretmiştir. Ancak Volvo her zaman yaptığı reklamlarla Saab’ın önünde yer almıştır. Ama gerçek Saab’ın Volvo’dan daha sağlam bir otomobil olmasıdır. 90’lı ve 2000’li yılların başında Saab modelleri ülkemizde de satılmıştır. 9-5 modeli ise 1998 yılında satılmaya başlamış 2001 yılında ilk makyajını, 2004 yılında ise son makyajını geçirmiştir. 2007 yılında ise Türkiye’de satıştan kaldırılmıştır. Yollarda 2008 modelini görebilirsiniz ama bunlar 2007 model olup 2008 tescilli olduğu için o modelde sayılıyor.

İlginizi çekebilir :  ” Saab 9-3 Nasıl Araba

Saab 9-5 Nasıl Bir Araba?

E segmenti yani lüks sınıfta yer alan bir model olan Saab 9-5’de General motor bünyesinde olduğu için pek çok parçası Opel ile uyumludur. 9-5 ile Opel İnsignia aynı platformları kullanmışlardır. Saab 9-5Aero donanım paketiyle yollarda yerini almıştır. ABS, ESP, ASR, yokuş kallkış desteği, 8 hava yastığı, ısıtmalı ve elektrikli koltuklar, hız sabitleyici, dijital çift yönlü klima, xenon farlar, yağmur ve far sensörü, soğutmalı torpido ve yol bilgisayarı ” gibi daha sayamadığımız pek çok özelliğe sahiptir. Arabada 6 ileri manuel 5 ileri otomatik şanzımana yer verilmiştir.

Motor teknik özellikleri ise, 2.0 T (150 beygir), 2.3 T (170 beygir), 2.3 T (230 beygir) 3.0 V6 24 V (200 beygir) motor seçenekleri ile satılmıştır. En çok tutulan 2.3 T motorlu olanlarıdır.

Saab 9-5 Arkadan Görünüşü

Saab 9-5 Kullanıcı Yorumu

Elimdeki parayla bir Megane 2 veya Focus 1 zar zor alabilirken ben bu teknoloji harikasının 2003 modelini 5 yıl boyunca kullandım. Şayet şuan sıfırı üretilse maddi imkanım olsa ilk bakacağım araba markası Saab olurdu. Öncelikle şunu söyleyim bu arabanın yanına aynı model bir Mercedes, BMW veya Volvo getirin hiç birisinden eksik kalır yanı. Ayrıca fiyatı onların neredeyse 3’te 1 parasına. Neyse anlatmaya içinden devam edelim. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde yumuşak deri kaplama malzeme vardır. Koltuklarında hakiki deri döşemeler vardır. Arabada donanım adına her şey var. Ancak 9-5’in asıl öne çıkan yönü sorunsuzluğudur. Bakımları dışında beni bir kere sanayiye götürmeyi bırakın arıza lambası bile yakmadı. İçinin genişliği çok güzeldir. 2.3 Turbo motoru efsane, gaza yüklendiğinizde bırakın 1. ve 2. vitesi 3. viteste bile patinaj çekmeye devam ediyor. Öyle güçlü bir motora sahip. Ayrıca ivmelenmesi çok güzel. Ancak bu güç bazen sıkıntılara neden olabiliyor. Hiç farkında olmadan öndeki arabaya çok fazla yaklaşmış olabilirsiniz. Ankara-İstanbul arası giderken otobanda hızını test ettim 220 km/s hıza rahatlıkla çıktı ve aslında yol uygun olsa daha fazla giderdi. İç aydınlatması tıpkı uçak kokpiti gibidir. Zaten Saab’ın asıl işi uçak üretmektedir. Yol tutuşu gördüğüm en iyi otomobildir. Nice sert virajlara yüksek hızlarda girebiliyor. Gittim bir Karadeniz tatilinde o virajlı yolları yılan gibi kıvranıyordu. İçine oturduğunuzda verdiği güven hissi çok üstün sanki onunla bir kazaya karışsanız başınıza bir şey gelmeyecek gibi hissediyorsunuz.

Saab 9-5 İçi

Saab 9-5 Alınır Mı?

her bu arabanın parçaları kolay bulunuyor mu diye soruyor. Evet motor ve mekanik aksam parçalarını İstanbul’da bulmakta zorlanmadım. Zaten pek çok parçası opel ile uyumlu. Ancak kaporta aksamından bir parça ihtiyacınız olursa pahalı olduğunu bilin. Saab’ın kendi kullanıcı kitlesi var. Zaten yapılan araştırma sonucunda en sadık müşteriye sahip marka seçilmiş. Bu da arabanın ne kadar kaliteli ve kullanıcısını memnun ettiğini ortaya koyuyor. Temiz bir tanesi alınıp b segmenti teneke gibi arabaların yerine çok rahat tercih edilebilir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

2 Yorum

  1. Selamlar Yol ve motor sesi içeri alırmı ses izolasyonu nasıl onu öğrenmek istiyorum 9⁵ aerolar

    1. 2 sene heves atmak niyetiyle almıştım ama 10 senedir biniyorum. motor sesi yok denecek kadar az yol ve rüzgar sesi normal az diyemem. çoğu araçta yol ve rüzgar sesi gelir. bunun önüne çokta geçmek mümkün değildir. şu kadarını söyleyeyim 200 le giderken bile çok rahat müzik dinleyebilirsiniz. kabin içi o kadar güzel yani. uzun yolda yüksek süratle uzun bir zaman seyahat edebilirsiniz ne sizi yorar ne de kendi yorulur. Torku sebebiyle araçta rampa gibi bir zorluk kavramı yok. en hoşuma gide rampalarda yanımdakilere aracın ivmelenmesini göstermek. ivmesine ve anlık yüksek güçleri vermesine bayılıyorum. ( bu kadar yıl kullanıcısıyım daha kendi platformlarında bu kadar yorum yazmadım 🙂 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu