Kia Carens Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumu

Güney Koreli otomobil üreticisi Kia’nın fazla bilinmeyen otomobili olan Carens nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Kia Carens inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Kia’nın daha çok Amerikan pazarı için düşünerek ürettiği araçlardan bir tanesi olan Carens ülkemizde ilk olarak 2002 yılında satışa sunulmuştur. 2006 yılında makyajlanmış ve 2008 yılında Türkiye’de satıştan kaldırılmıştır.

Kia Carens Nasıl Bir Araba?

MPV sınıfı 7 kişilik bir otomobil olan Carens ülkemizde çok fazla tutulmamıştır. Rakipleri Ford C-Max, Renault Scenic ve Toyota Verso’dan hiç bir eksik kalır yanı yoktur. Oldukça donanımlı ve sorunsuz bir otomobildir. EX ve LX donanım paketleriyle satılmıştır. LX en full donanım paketi olup “ABS, ASR, ESP, 6 hava yastığı, hız sabitleyici, yağmur ve far sensörü, dijital klima, yol bilgisayarı ve elektrikli aynalar” gibi pek çok özelliği bulunmaktadır. Ülkemizde 1.6 ve 2.0 CRDi motor seçenekleri ile satılmıştır. 1.6 benzinli olanı kasasına güçsüz kaldığı için öyle çok fazla tutulmamıştır. 2.0 CRDi motoru ise en çok tutulan motor seçeneği olup, 140 beygir ve 305 Nm tork gibi harika bir performans sergilemektedir. Kaya gibi sağlam bir motordur. Şehir içinde 7.7, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir. Carens’te 4 ileri otomatik ve 5 ileri manuel şanzıman seçenekleri mevcuttur.

Kia Carens Kullanıcı Yorumu

Büyük bir ailem olması sebebiyle 7 kişilik otomobillere bakıyordum. Fiyatının uygun olması ve Kia’nın sorunsuz bir otomobil olduğunu bildiğimden 2008 model bir Carens aldım ve 2 yıldır kullanıyorum. Öncelikle Kia’nın ülkemizde satılan diğer modelleri ile kıyaslamayın. İstediği zaman çok kaliteli arabalar yapabileceğinin kanıtıdır. İçerisi o kadar geniştir ki bazen minibüs kullanıyormuşum hissine kapılıyorum. Arka tarafta ikinci sıra koltukları açtığımda 5 kişi rahatlıkla yolculuk yapabilir. Zaten arka sıradaki koltukları yatırdığımda devasa bir bagaj hacmi oluyor. Motor performansı çok süper. Arabada 6 kişi varken, klima açık ve bagaj doluyken bile yokuşlarda bayılmadan çıkabiliyor. Şehir içinde ara hızlanmalarda gayet performanslıdır. Gaza yüklendiğiniz zaman sizi ve içindekileri koltuğa yapıştırır. Uzun yolda ise 150 160 km/s hız ile rahatlıkla gidebiliyorum ve çok konforlu bir yolculuk sunuyor. Yerden yüksek olması sebebiyle virajlarda hafif yana yatıyor. Bu sebeple virajlara girerken dikkatli olmanızda fayda var. Frenleri çok güçlüdür ve Carens’i kısa mesafe içerisinde durdurabiliyor. Otomatik vitesi gayet seri ve sarsıntısız geçişleri vardır.

Kia Carens Alınır Mı?

Bu arabayı almadan önce rakipleri ile arasındaki fiyat farkına çok dikkat edin. Carens tutulmadığı için rakiplerinden çok daha ucuz bir otomobil. Ancak kalite olarak en az onlar kadar kaliteli. Bana iki yıl boyunca bir kere bile sorun çıkartmadı. Ufak tefek yedek parça ihtiyaçlarım oldu onları da kolaylıkla buldum ve parçaları hiçte pahalı değil. İkinci el piyasası zayıftır ama bu Carens’in ucuz bir otomobil olmasını sağlıyor. Bana soracak olursanız temiz bir tanesi alınabilecek en iyi MPV otomobillerden bir tanesi.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu