Korna Neden Çalmaz? Korna Arızası Tamiri Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Korna otomobilimizin sesli ikaz sistemidir. Yol ve yaya güvenliği için çok önemli bir donanımdır. Peki korna neden çalmaz? Kornanın çalmamasının sebebi nedir? Korna nasıl değiştirilir? Korna değiştirme ne kadar tutar? Korna fiyatları ve değiştirme için işçilik ücreti. Kısaca korna değiştirmenin maliyeti hakkında bilgilendirme sağlayacağız.

Yazımıza başlamadan önce kornanın ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığından biraz bahsedelim. Korna yakınımızda yolda olan yayaları ve yakınımızda olan arabaları sesle ikaz etmeye yarayan bir donanımdır. Korna çok önemli olduğu için, muayenede korna çalmazsa aracınız ağır kusurlu olarak muayeneden kalır. Yani kornası çalışmayan araba muayeneden geçemez.

Korna Nasıl Çalışır?

Kornanın çalışma prensibi çok basittir. Sürücü korna düğmesine bastığı zaman elektrik devresi tamamlanır ve kablolar tarafından korna hoparlörlerine elektrik gider. Böylelikle yüksek ses çıkar. Korna çalışması içi enerjisini aküden alır. Bazı araçlarda motor çalışmazken korna çalarken, bazı araçlarda kontak kapatıldığı zaman korna çalmaz.

Korna Neden Çalmaz?

Aracınızın kornası arıza yaptıysa muhakkak aşağıda sıraladığımız şu etkenlerden dolayı olmuştur.

1- Korna Hoparlörü Arızası

Kornanın ses çıkaran kısımlarına korna hoparlörü adı verilir. Delindiği zaman veya çok eskidiğinde artık çalmaz. Hoparlörün çalışıp çalışmadığını elektrik vererek test edebilirsiniz.

2- Korna Kablo Fişinin Çıkması

Yerinden çıkmış korna fişi

Korna arızasının en çok görülen sebeplerinden bir tanesidir. Korna elektrik terminallerine gelen kablo fişleri takılı olmaktadır. Eğer bu fiş çıkarsa aracınızın kornası çalmayacaktır. Korna hoparlörlerinin yeri arabanın ön kısmındadır. Kabloların fişine takılı olup olmadığını kendinizde kontrol edebilirsiniz.

3- Korna Kablolarının Kopması

Direksiyondan kornaya kadar gelen bir kablo hattı vardır. Eğer bu kablo hattında bir kopma, soyulma ve kısa devre olursa aracınızın kornası çalmayacaktır.

4- Korna Sigortasının Artması

Her araçta yoktur ama bazı araçlarda korna sistemi elektrik devresi sigorta ile korunur. Bu sigorta, aracınızın sigorta tablasında yer alır. Eğer korna sigortası atarsa aracınızın kornası çalmayacaktır.

5- Korna Düğmesinin Arızalanması

Direksiyondan Çalan Korna

Aracınızın ya direksiyonun ortasında ya da sinyal kolunun ucunda korna düğmesi vardır. Bu düğme arıza yaparsa aracınızın kornası çalışmayacaktır. Çalışıp çalışmadığını bir kontrol kalemi yardımıyla test edebilirsiniz. Ya da bir oto elektrikçide test ettirebilirsiniz.

Korna Arızası Tamiri Ne Kadar Tutar?

Aracınızın kornasının neden arıza yaptığına bağlıdır. Örneğin korna düğmesinden arıza yaptıysa kolu veya direksiyon ortasını değiştirmeniz gerekecektir. Bu da 250 – 300 lira bir paraya mal olmaktadır. Eğer korna sigortası attıysa işçilik ücreti dahil 10 liraya sorunu halledebilirsiniz. Hatta kendiniz de tamir edebilirsiniz. Eğer aracınızın kornası patladıysa yenisini almanız gerekecektir. Aracın marka ve modeline değişmekle birlikte bir korna 100 lira ile 1.000 lira arasında bir paraya satılmaktadır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu