Araç Torsiyon Sistemi Nedir? Torsiyon Burçu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araç Torsiyon Sistemi Nedir? Torsiyon Burçu Arızası Nasıl Anlaşılır? Gelin bu soruları herkesin anlayacağı şekilde cevaplandıralım.

Araç Torsiyon Sistemi tipik olarak otomobil, kamyonet ve kamyon gibi tekerlekli araçlarda kullanılan bir süspansiyon sistemi türüdür. Bir süspansiyon sistemi, bir aracın tasarımının önemli ve kritik bir unsurudur.

Tasarımdan bağımsız olarak, tüm süspansiyon sistemleri aynı önemli işlevleri yerine getirir. Lastikleri yol yüzeyi ile temas halinde tutarlar, bir aracın ağırlığını desteklerler ve aracın hareketi ve hareketi tarafından üretilen kuvvetleri emerler.

Araç Torsiyon Sistemi Nedir
Araç Torsiyon Sistemi Nedir

Araç Torsiyon Sistemi Nedir?

Araç torsiyon sistemi temel olarak bir ucunda araç gövdesine ve diğer ucunda süspansiyon alt bağlantısına tutturulmuş bir metal çubuk uzunluğudur. Tekerlekler bir çukur üzerinden geçerken bu sistem bükülür.

Çukur geçirildiğinde orijinal konumuna geri döner ve aracı normal sürüş yüksekliğine geri yükler. Torsiyon sisteminin bükülmeye karşı direnci, daha geleneksel süspansiyon sistemlerinde kullanılan yay ile aynı etkiye sahiptir.

Aracın sürüş yüksekliğini korumak için çubuğa kalıcı olarak belirli miktarda yük uygulanır. Torsiyon sisteme uzunlamasına veya enine olarak monte edilebilir. Bu sistemle ilgili en kullanışlı şeylerden biri, torsiyon sisteminin ayarlanabilir olmasıdır.

Araç Torsiyon Sistemi esasen bir yay işlevi gören metal çubuklardır. Bir ucunda, çubuk bir aracın şasisine veya çerçevesine sıkıca sabitlenir. Çubuğun diğer ucu, bir aracın tasarımının özelliklerine bağlı olarak aksa, süspansiyon koluna veya bir iş miline takılabilir.

Bir araç yol boyunca hareket ettikçe, aracın hareketi tarafından üretilen kuvvetler, ekseni boyunca bükülen çubuk üzerinde tork oluşturur.

Torka karşı koymak, burulma çubuğunun doğal olarak büküm etkisine direnmek ve normal durumuna geri dönmek istemesidir. Bunu yaparken süspansiyon, aracın hareketi tarafından üretilen kuvvetlere karşı bir direnç seviyesi sağlar. Bu direnç, bir burulma çubuğu süspansiyon sisteminin arkasındaki temel ilkedir.

Araç Torsiyon Sistemi Avantajları

Bu sistemin birkaç önemli avantajı vardır. Burulma çubuğu süspansiyonunun tasarımı diğer süspansiyon sistemlerine göre daha az yer kaplar. Bu, araç tasarımcılarının daha geniş bir yolcu bölmesi oluşturmasına izin verebilir.

Çubukların yüksekliği de diğer süspansiyon sistemlerine göre daha kolay ayarlanabilir. Ayrıca son derece dayanıklıdırlar ve geleneksel olarak uzun ömürlüdürler.

Araç Torsiyon Sistemi Nedir
Araç Torsiyon Sistemi Nedir

Dezavantajları;

Burulma çubuğu süspansiyonlarının çeşitli dezavantajları da vardır. Birincisi, bu çubukların genellikle ilerici bir yay oranı olarak bilinen şeyi sunmamasıdır. İlerici yaylı süspansiyonlarda, yay bobinleri birbirinden farklı mesafelerde aralıklıdır.

Bu, süspansiyon sisteminin sağlam direksiyon, frenleme ve yol tutuşu sağlarken aynı zamanda yumuşak ve konforlu bir sürüş sağlar. Burulma çubukları olan araçlar genellikle ya sürüş düzgünlüğü pahasına daha sağlam bir sürüş deneyimi ya da aracın kullanım kalitesi pahasına daha yumuşak bir sürüş sağlayacak şekilde ayarlanır.

Burulma çubuğu süspansiyon sistemleri bir zamanlar binek araçlarda nispeten yaygındı, ancak bugün öncelikle kamyonların ve spor SUV’ların (SUV) süspansiyon sistemleri için kullanılıyor.

Bu tip süspansiyonu kullanan bazı önemli otomobiller, hava soğutmalı bir motor kullanan orijinal Volkswagen Beetle, Porsche 356, Porsche 911 modelleri ve 1950’lerin sonlarından 1980’lerin sonlarına kadar Chrysler otomobil serisinin çoğuydu.

Torsiyon Burçu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Burçlar yırtıldığında, yıprandığında veya tamamen kırıldığında, dengeleyici çubuğunun kendisi dengesiz hale gelir ve sürüş sırasında bir çıngırak sesine neden olur.

Arabayı herhangi bir yöne yönlendirdiğinizde veya engebeli bir yolda sürdüğünüzde gürültü giderek daha da artacaktır. Buradan Torsiyon Burçu ’nun arızalandığını anlayıp aracınızı zaman kaybetmeden servise götürmeye çalışın.

Torsiyon Sistemi Zamanla Zayıflar mı?

Evet, burulma çubukları zamanla sarkmaya başlar. Bunları daha ağır bir çubukla değiştirebilir veya stok mor anahtarlarınızdan daha yüksek bir endekse sahip olan ve sarkmış çubuklarınızla bile size daha fazla kaldırma sağlayacak bir dizi yeşil anahtar alabilirsiniz.

Kötü Bir Torsiyon Sistemi ile Araç Kullanılabilir mi?

Kırık sallanma çubuğu bağlantılarına sahip bir aracı hala sürmek mümkündür, ancak kullanım performansı zarar görecektir, bu nedenle asfalt yollarda sürerek, yavaşça dönerek ve şerit değişikliği gerektiren yüksek hızlı otoyollardan uzak durarak dikkatli sürmeye çakılışın.

Araç Torsiyon Sistemi Nedir
Araç Torsiyon Sistemi Nedir

Araç Torsiyon’unu Çıkarma 

Araç Torsiyon Sistemi arızası durumunda sistemi çıkarmaya başlamadan önce, her iki torsiyon çubuğunu da çıkarıyorsanız, bu iki bileşen kümesini ayrı tutmalısınız. Ayrıca özel bir alete de ihtiyacınız olacaktır.

Önce yol tekerleklerini sökün ve aracı aks direkleri ile destekleyin. Pili çıkarın. Ardından, yağ nipelini döner pimin alt bağlantısından sökün ve çıkarın.

Daha sonra süspansiyonun ağırlığını desteklemenin bir yolunu bulmanız gerekecektir. Bu yöntem, aracı yaklaşık 20-21 cm (8 inç) kalınlığında tahta bir blok olabilir. Bu blok, alt süspansiyon kolunun altındaki disk fren toz kalkanlarına mümkün olduğunca yakın yerleştirilmelidir. Aks ayaklarını, bu yükseklikte ek güvenlik sağlayacak şekilde değiştirin.

Bir sonraki adım, alt burcu kaldırmak ve amortisör kolunu bilye piminden uzaklaştırmaktır. Bunu yapmak için önce reaksiyon pedindeki kilit somununun kilidini açın ve somunu çıkarırken üst burç muhafazasını tutmak için kendinden kilitlemeli bir anahtar kullanın.

Ardından üst burç gövdesini üst burçla birlikte çıkarın. Artık amortisör kolunu bilye piminden uzaklaştırabilir ve alt burcu çıkarabilirsiniz. Daha sonra direksiyon rafını ve kolu süspansiyon mekanizmasından ayırmanız gerekecektir.

Bunu yapmak için önce direksiyon rafı çubuğu bilye pimi üzerindeki somunu sökün ve çıkarın. Ardından, bilyalı pimi direksiyon kolundan serbest bırakmak için bilyalı mafsal ayırıcıyı kullanın.

Burulma çubuğunun kendisini çıkarmaya başlamadan önce, alt süspansiyon kolunu tahta bloğa dayandırmaya devam ederken, burulma çubuğundaki yükü hafifletmek için aracı hafifçe yukarı kaldırın.

Ardından cıvatayı, yaylı rondelayı ve reaksiyon kolu rondelasını söküp çıkararak reaksiyon kolunu şasiden serbest bırakın. Reaksiyon kolunu burulma çubuğu boyunca ileri doğru hareket ettirin. Ardından, süspansiyon 12 mm Qins düşene kadar göz cıvatasını şasi elemanından tutan somunu gevşetin).

Son olarak, omuzu şasi muhafazasından hafifçe çekerek burulma çubuğunu çıkarın. Reaksiyon kolu hala burulma çubuğuna bağlı ise halkayı çıkararak ve reaksiyon kolunu serbest kaydırarak çıkarın.

Yeni bir araç torsiyon sisteminin takılması durumunda da anlattığımız işlemlerim tam tersi yapılır.

Süspansiyon Trim Yüksekliğinin Ayarlanması 

Yeni bir burulma çubuğu takmış veya muayene için sökmüş olsanız da trim yüksekliğini yeniden ayarlamanız gerekecektir. Döşeme ayarının kaba ve ince olmak üzere iki aşaması vardır. Kaba düzeltme ayarı için, reaksiyon kolunu burulma çubuğu olukları üzerinde kaydırmanız gerekir.

Bunu yapmak için önce döner dikme tabanını bir tahta bloğa yerleştirin ve yukarıda açıklandığı gibi damper kolunu (amortisör kolu) ayırın. Ardından reaksiyon kolu ve kaporta üzerindeki hizalama işaretlerini yazın veya zımbalayın ve reaksiyon kolu sabitleme cıvatasını geri alın. 

Kolu bir oluk yukarı veya aşağı hareket ettirin ve yerine geri kaydırın. Süspansiyonu tekrar monte edin ve aracın yüksekliğini kontrol edin. Döşeme doğru ayarlanana kadar bu işlemi tekrarlayın. Artık ince ayar yapabilirsiniz.

Önce reaksiyon kolu sabitleme cıvatasını sökün, ardından ayar cıvatası kilit somununu gevşetin. Ardından, tekerlekler yerden kalktığında, trim yüksekliğini artırmak için bu ayar cıvatasını saat yönünde veya trim yüksekliğini düşürmek için saat yönünün tersine çevirin.

Emir Göründü

Selamlar, ben Emir. 1992 Eskişehir doğumlu metalurji ve malzeme mühendisiyim. Kendimi klasik araba tutkunu olarak betimlemekten keyif duyuyorum. 2022 yılında dahil olduğum otobilgisi.com ailesi ile birlikte sizlere otomotiv sektöründen izlenimlerimi aktarmaya çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu