Fren Balatası Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Fren Balatası Bittiği Nasıl Anlaşılır? Cevap çok basit. Frenler artık eskisi kadar iyi tutmuyordur. Bu fren balatasının bittiğini gösteren en belirgin özelliktir. Aracınızın frenlerine dikkat edin. Gözlemleyin. Frenlerde herhangi bir zayıflama hissettiyseniz, baskı balatanın değişme zamanı gelmiş demektir.

Bir otomobilin tekerleği ile ona sabit olan disk aynı hızda dönmekte. Sürücü ayağını frene bastığı anda fren kaliperleri içinde bulunan balatalar dönen fren diskini sıkar ve arabanın yavaşlaması sağlanmış olur.

Fren balataları sürekli olarak sürtündükleri için zamanla aşınırlar ve biterler. Bu durumda aracınızın fren balatalarını değiştirmeniz gerekmektedir. Ertelemeden mutlaka bu değişimi yaptırın.

Fren Balatasının Bittiğinin Belirtileri

Fren balataları ortalama 20 bin kilometrede bir değiştirilmelidir. Ancak fren balatalarının ömrü kullanım şekline göre değişmektedir.

Örneğin uzun yolda çok fazla kullanılan otomobillerin fren balataları çok daha uzun kilometreler giderken, şehir içinde daha sık kullanılan araçların fren balataları daha kısa sürede bitmektedir. Aşağıdaki maddelerle karşılaştıysanız bu fren balatasının bittiği anlamına gelir;

1 – Frene Basınca Sürtünme Sesi Gelmesi

Aracınızla seyir halindeyken frene bastığınızda metalin metale sürtünme sesi geliyorsa bunun sorumlusu fren balatalarının bitmesi olmaktadır. Çünkü balata tam iken sürtünme sesi çıkarmamaktadır.

Ancak bittiği zaman balata arkasında çelik disklere sürtünür ve frene bastığınızda sürtünme sesi çıkarır. Bu ses demirin demire sürtünme sesine benzemektedir.

2 – Frene Basınca Titreme

Fren balataları bittiği zaman kırılır. Bu da frene bastığınızda direksiyonun titremesine neden olmaktadır.

3 – Fren Hidrolik Yağı Seviyesinin Azalması

Eğer aracınıza bir kaçak olmamasına rağmen fren hidrolik yağı bir hayli eksilmişse bunun sorumlusu fren balatasının azalmış olmasıdır.

Fren balatası fiyatları ortalama bir otomobil için 100 liradır. Fren balatalarını kendinizin değiştirmesi çok zordur. Bu sebeple bir sanayi ustası yardımıyla 50 lira işçilik ücreti karşılığında değiştirebilirsiniz.

Fren Balatası Bittiği Nasıl Anlaşılır? Konusunu ele aldık. Zira son derece önemli bir nokta. Bu durumla karşılaştığınızda mutlaka titiz davranıp hızlıca değiştirmeniz önerilmektedir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu