Mazda Premacy Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumu

Mazda’nın MPV sınıfındaki otomobili olan Premacy nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Mazda Premacy inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Mazda çok yönlü bir markadır. Otomobil kategorisinde tüm segmentlerde araçlar üretmektedir. MPV sınıfında ise 1999 yılında yeni aracı Premacy’yi tanıttı ve satışa sundu. Günümüzde hala daha üretilip satılmaya devam eden Premacy, ülkemizde 2000 – 2004 yılları arasında satılmıştır. Hatta bu araba Amerika’da Ford Ixion adıyla yer almıştır.

Mazda Premacy Nasıl Bir Araba?

Premacy üretilirken, Mazda’nın d segmenti araçlarını ürettiği CP platformu kullanıldı. Böylelikle Premacy, rakipleri olan Opel Zafira ve Toyota Ipsum’a göre daha manevra kabiliyetli olarak öne çıkıyordu. ABS, TCS, yokuş kalkış desteği, 4 hava yastığı, dört cam otomatiği, yol bilgisayarı,  klima, sunroof, elektrikli aynalar” gibi temel özelliklere sahiptir. Ayrıca 5 ve 7 kişilik iki farklı versiyonu vardır. 4 ileri otomatik ve 5 ileri manuel şanzıman seçenekleri vardır. Mazda Premacy motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.8 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 112 beygir ve 161 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 10, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 Benzinli : 120 beygir ve 171 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu olup şehir içinde 11, şehir dışında 6 litre yakıt tüketimi vardır. Çok fazla tutulmamıştır.

2.0 DiTD Dizel : Mazda mühendisleri tarafından tasarlanmış bir motordur. 99 beygir ve 170 Nm tork güç üretmektedir. Öyle çok performanslı olduğu söylenemez. Bana göre bu Japonlar dizel motor konusunda gerçekten başarılı değiller.

Mazda Premacy Kullanıcı Yorumları

Ben üç çocuk sahibi bir adamım. Bu yüzden büyük aile otomobiline ihtiyacım vardı. Ayrıca çocuklara kaynanam baktığı ve bizle yaşadığı için gerçekten büyük iç hacmine sahip bir arabaya sahip olmalıydım. Ancak öyle çok fazla bir param yoktu. Aslında Renault scenic veya Ford C-max bakıyordum. Bu markalara param yetmeyince bende çok tutulmayan bir araba olan Mazda Premacy aldım ve hala daha kullanıyorum. Anlatmaya öncelikle içinden başlayacak olursak, devasa bir iç hacmine sahip. Ön koltukları kendi boyuma göre ayarladığımda arka diz mesafesi hala daha kalıyor. Tavanı yüksek olduğu için arabanın içi çok ferah. Bagajı da çok büyük olduğundan iki bebek arabası ve bavulları koyarak uzun yola rahat rahat gidiyorum. Motor performansı olarak çok bir şey beklemeyin. Bendeki 1.8 benzinli motor ve araba yüklüyse yokuşlarda bayılıyor. Ancak ben performansından daha çok kullanışlılığına daha çok önem veriyorum. Çok defa uzun yola gittim ve bir sorunla karşılaşmadım. Yol tutuşu gayet güzeldir. Yüksek bir araba olmasına rağmen otomobil gibi yol tutuyor. Motor sesini içeriye biraz alıyor. Özellikle 120 km/s hızdan sonra yol sesi de gelmeye başlıyor. Bu sebeple ses yalıtımının biraz zayıf olduğunu söylemeliyim. Frenleri gayet güçlüdür ve arabayı kısa mesafe içerisinde durdurabiliyor.

Mazda Premacy Alınır Mı?

Öncelikle sizin aklınıza gelen ilk şeyin Mazda Premacy yedek parçaları bulunuyor mu olacak. Buna şöyle cevap veriyim. Buluyorum ama biraz uğraştırıyor. Ayrıca kaporta ve plastik aksam parçalarının fiyatları çok pahalı. Motor ve mekanik aksam parçalarında sıkıntı yok. İkinci el piyasası da yok denecek kadar azdır. Alınır mı derseniz bu fiyatlara daha kaliteli MPV olduğunu sanmıyorum. Yine karar size kalmış.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu