Mazda Xedos Nasıl Araba? Alınır mı?

Mazda Xedos nasıl araba? Sorusu, araba tercihini Mazda’dan yana kullanacak sürücülerin en sık sorduğu sorular arasında yer alıyor. Mazda 1920 yılında kurulan Japon markası bir otomobil üreticisidir.

2015 yılında dünya çapında en büyük otomobil üreticileri sektöründe 15. Sırada yer almıştır. Fakat otomobil sahipleri ve piyasayı az çok araştıranlar bilirler ki günümüzde Mazda, ülkemizde çok görülen veya talep edilen markalar arasında yer almaz.

Mazda Xedos Nasıl Araba?
Mazda Xedos Nasıl Araba?

Bunun nedeni elbette ki Mazda markasının kalitesiz üretim yapıyor olması değildir. Bu konu daha çok ülkemizdeki gerek sıfır gerek ikinci el araç alımlarında öncelikleri belirleyen bazı faktörlerin olmasından kaynaklıdır.

Bu faktörler yakıt tipi, kullanışlılık, görsel bütünlük, konfor ve fiyat gibi konularda belirleyici olsa da vergilendirme ve ikinci el araç piyasası satış talepleri de oldukça etkendir. Örneğin 90’lı yıllarda ticari olarak minibüs modellerinde ülkemizde en çok tercih edilen araçlar arasındaydı.

Dolayısı ile trafikte Mazda’nın minibüs ya da pick-up modellerini daha çok görürüz. Yine 90’lı yıllarda C ve D segmentinde güçlü bir ikinci el pazar piyasası bulunmaktaydı.  Mazda günümüzde Türkiye’de kendini premium markalara alternatif olarak konumlandırır.

Bunun nedeni satış kaygısının olmaması ve bayisine otomobil başına en yüksek karı sunuyor olmasıdır. Tabii ki satış stratejisi dışında her segmentte bulunan kaliteli araçlara sahip olması da kendine güveniyor olmasında en büyük etkendir.

Mazda Xedos Nasıl Araba Hangi Segment

Mazda’nın Xedos modeline gelecek olursak Xedos 6 ve Xedos 9 olmak üzere üretilen iki farklı seçenek görüyoruz. 1991- 1999 yılları arasında üretilmiş günümüzde artık üretimi olmayan Xedos 6 benzinli orta sınıf C segment sedan türündedir.

İkinci el piyasasında da ülkemizde pek fazla seçeneği bulunmaz. Model ve motor olarak BMW 3 serisine benzer niteliktedir. Japonya ve Amerika’da Eunos 500 isminde satışa sunulmuş ve oldukça talep görmüştür.

Mazda 1994 yılında ise Xedos 6 modelinde yenilemeye giderek motor ve dış gövde görünüşünü geliştirdi. Yeni model Xedos 9 olarak piyasaya giriş yapmıştır. Mazda Xedos 9 ise BMW 5 serisine benzer boyut ve motor özelliklerine sahipti.

Xedos 9 D segmentinde kendi kulvarında tutkunları olan tam bir fiyat performans aracıdır. Fiyat performans derken lüks kategoride Mercedes sedan araçlar ile aynı konfora sahipken fiyat olarak daha makul seçeneklerde piyasaya çıkış yapmış olması kastedilir.

Lüks kategoriye giren Xedos 9 modeli de benzinli yakıt tipine sahiptir. Ülkemizde İkinci el piyasasında yeri olan Xedos 9 konforlu sürüş tutuşu ve teknik özellikleri oldukça dikkat çeker. Xedos 9 diğer ülkelerde piyasaya Eunos 800 ve Millenia isminde satışa sunulmuştur.

İç dizaynı oldukça rahat ve konforludur. Üretiminin üzerinden 20 yıl geçmiş olsa bile iyi kullanılmış bir Mazda sağlam duruşu ve konforu ile dikkat çeker.

Mazda Xedos Kullanıcı Yorumları

Mazda Xedos nasıl araba dedik. Zihinlerdeki sorunun cevabını verdik. Aracın kendi popülerliği kadar, Mazda Xedos kullanıcı yorumları da popülerlik kazanmış durumda çünkü alıcılar ilk olarak diğer alıcıların memnun kalıp kalmadığını öğrenmek istiyor.

Mazda köklü bir Japon otomobil firması olup, dünya çapında popüler olan birçok modele sahip olmasına rağmen ülkemizde tam anlamıyla aynı popüler etkiyi yaratmamıştır. Uzmanlar bunun sebebini satış stratejisi ve vergilendirme nedenlerinden kaynaklı olduğunu belirtir.

İkinci El Piyasa Etkisi

Ülkemizdeki nedenlerden en önemlisi ise ikinci el araç piyasasındaki etkidir. İkinci el araç piyasasında etkileşimi olmayan araçlar ülkemizde tercih edilmiyor. İhtiyaca yönelik kullanım ön planda olsa da yatırım olarak görülen araçların ikinci el araç piyasasında talep görüyor olması kullanıcılar açısından önem taşır.

Öncelikle bu sebeplerden kaynaklı alıcı sorularında tedirginlik görülüyor. Kullanıcı yorumları da bu doğrultuda  Xedos’u deneyimleyip çok beğenenler ile almak isteyip tedirgin olanlar arasında değişiyor.

Özellikle 20 yaşını geçmiş düzenli bakıma sahip olan kült model araçlarda kullanım konforu aynı kalitesini koruyor. Bu anlamda düzenli bakımları yapılmış olan bir Xedos 9 kullanmak maksatlı bir alıcı için oldukça verimli olacaktır.

Emir Göründü

Selamlar, ben Emir. 1992 Eskişehir doğumlu metalurji ve malzeme mühendisiyim. Kendimi klasik araba tutkunu olarak betimlemekten keyif duyuyorum. 2022 yılında dahil olduğum otobilgisi.com ailesi ile birlikte sizlere otomotiv sektöründen izlenimlerimi aktarmaya çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu